sty
26,
2023
Zasada działania dalmierza laserowego Wbrew pozorom, ich model działania jest bardzo prosty, a jednocześnie niezwykle precyzyjny, co ...
Kamera termowizyjna to cenione rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w wielu różnych gałęziach przemysłu. Jaki jest schemat działania tego urządzenia? O czym warto pamiętać przed zakupem?
9 produktów
Termowizyjna kamera (z ang. thermal imaging camera) to urządzenie służące do rejestracji i wizualizacji rozkładu temperatury na powierzchni badanych obiektów. Dokładniej mówiąc, jest to odwzorowanie obrazu termalnego obiektów. Urządzenie termowizyjne działa na zasadzie przetwarzania promieniowania podczerwonego, emitowanego lub odbijającego się od obiektów, zmieniając promieniowanie na sygnał elektryczny, a następnie na obraz oglądany w termogramie (ekran). W obrazie termowizyjnym najcieplejsze obiekty wyświetlane są jako czerwone, a najzimniejsze błękitne. Pozostałe elementy przedstawiane są w skali od czerwonego do granatowego.
Koszt kamery termowizyjnej zależy od jej przeznaczenia — termowizyjne kamery komercyjne będą tańsze niż kamery, które będą wykorzystywane na przykład w przemyśle. Na cenę takiej kamery wpływa również zastosowanie odpowiedniej technologii oraz inne czynniki takie jak np.: producent, rozdzielczość matrycy, częstotliwość odświeżania, przybliżenie, wielkość pikseli. Urządzenia z termowizją można kupić w bardzo zróżnicowanym zakresie cenowym. Podstawowa kamera tego typu uszczupli stan naszego konta o kilkaset złotych, a za niektóre urządzenia wykorzystywane tylko w konkretnych sektorach gospodarki, można zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Urządzenie termowizyjne ma wiele zastosowań w życiu codziennym, a obszar jego działania jest wszechstronny. Najczęściej stosowany jest w przemyśle, gdzie wykorzystywany jest do kontroli pomiaru procesów technologicznych, w których panują wysokie temperatury. Dzięki kamerze termalnej możesz znaleźć anomalie temperaturowe mogące informować o przyszłej awarii. W przemyśle w wysokich temperaturach panujących przy piecach hutniczych możesz bezpiecznie kontrolować i określić poprawność ich działania. Kamera termalna pozwoli na kontrolę w przemyśle instalacji elektrycznych oraz ruchomych części maszyn dostarczając ważnych informacji na temat ich zużycia. Wykonywanie takich kontroli kamerą z termowizją pozwoli uniknąć poważnych awarii. Kolejną gałęzią rynku, gdzie ten sprzęt świetnie sobie poradzi, jest energetyka. Tutaj kamery z termowizją stosowane są do kontroli linii przesyłowych wysokiego napięcia, izolatorów ceramicznych, rozdzielni elektrycznych czy też turbin generatorów pracujących w wysokich temperaturach oraz kominów. Natomiast w budownictwie badania termowizyjne wykorzystywane są do kontroli szczelności i jakości izolacji budynków. W Polsce i na świecie w wyżej wymienionych kategoriach zastosowanie produktu z termowizją służy do kontroli i badań, dzięki czemu możemy uniknąć poważnych awarii czy też niebezpiecznych sytuacji takich jak pożar.
Jak kamera z termowizją przyda ci się w różnych sytuacjach w życiu codziennym? Dzięki niej możesz monitorować większe obszary, np. parkingi, osiedla mieszkaniowe, place magazynowe bez konieczności instalowania dodatkowego oświetlenia, ponieważ praca termalnej kamery umożliwia operatorowi na szybką identyfikację danego obiektu (sylwetka ludzka, zwierzę) i wyeliminowanie fałszywego alarmu. Wykrywanie samozapłonów hałd węglowych, ognisk pożarowych w lesie czy też wykrywanie chorób to wszystko jest możliwe dzięki kamerze z termowizją.