Bezprzewodowy pomiar temperatury - porady i uwagi.
   16/07/2018 14:34:05     Aparatura pomiarowa    0 Komentarze
Bezprzewodowy pomiar temperatury - porady i uwagi.

Pirometr - prawidłowe pomiary, porady na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Bezprzewodowy pomiar temperatury to bardzo duża wygoda, a w pewnych przypadkach nawet konieczność, gdyż nie zawsze pomiar bezpośredni jest możliwy. Bywa że ze względu na wysoką temperaturę lub trudną dostępność tradycyjny pomiar temperatury nie jest możliwy. Do tego celu warto zaopatrzyć się w profesjonalny pirometr.Co to jest pirometr? Do czego służy Pirometr?
 I jaki wybrać? 

Pirometr to inaczej bezprzewodowy termometr, który do pomiaru temperatury wykorzystuje podczerwień. Sygnał podczerwieni odbijany jest od badanej powierzchni, a następnie wraca do urządzenia, które analizuje wynik i wskazuje właściwą temperaturę powierzchni materiału. 

Przy czym należy zwrócić szczególną uwagę na to, że każdy materiał ma inną emisyjność (Emisyjność jest to parametr mówiący o zdolności danego ciała do emisji promieniowania cieplnego), mówiąc prościej w inny sposób odbija sygnał.
Droższe modele Pirometrów wyposażono w regulacje emisyjności pomiaru, dzięki czemu można zniwelować błąd pomiaru do minimum. W tańszych modelach fabrycznie ustawiono domyślną i najbardziej powszechną wartość 0,95. 

Przykładowa tabela emisyjności dla wybranych materiałów:
Warto też zwrócić uwagę na wielkość punktu pomiaru
- im urządzenie dalej od mierzonej powierzchni tym większy jest punkt pomiaru.

Przykładowy schemat zmiany wielkości punktu pomiaru wraz ze zmianą odległości:
Pirometry różnią się funkcjami, zakresem temperatur i nie tylko. Bardziej zaawansowane umożliwiają również na podłączenie urządzenia do komputeradzięki czemu zmierzone dane możesz szybko przesłać do komputera celem dalszej analizy. Przykładem takiego urządzenia jest model BENETECH GM 1651

Aby prawidłowo wykonać pomiar pirometrem zastosowano w nich celownik laserowy. Celownik ułatwia nacelować na odpowiedni obszar pomiaru. Pirometry Benetech pomiaru dokonują w sposób ciągły, oznacza to że można trzymając spust bezustannie skanować temperaturę powierzchni. Pomiar w sposób ciągły umożliwia zlokalizowanie chociażby mostków termalnych, lub tzw. "hot pointów", czyli punktów o najwyższej temperaturze.

Szeroki zakres funkcji pomiaru maksymalnego, minimalnego, średniego, różnicy między dwoma pomiarami, możliwość kalibracji, pomiaru temperatury otoczenia i wiele innych sprawia, że pirometry to naprawdę funkcjonalne przyrządy miernicze.


CENY PIROMETRÓW

Ceny urządzeń wahają się już od niespełna 40 zł za podstawowy model o zakresie -50 do 380 stopni Celsjusza, aż po kilka tysięcy złotych z regulacja emisyjności, możliwością podłączenia do komputera, zakresem powyżej 2000 stopni Celsjusza. Głównym czynnikiem mającym wpływ na cenę jest oczywiście zakres mierzonych temperatur. 

Cała oferta Pirometrów marki Benetech dostępna jest pod tym linkiem: Pełna oferta Pirometrów Benetech


Wybierz odpowiedni dla siebie model, patrz tabela poniżej:

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz

* Imię
* E-mail (niepublikowany)
   Strona www (wraz z http://)
* Komentarz
Przepisz powyższy kod

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. 

W naszym sklepie zbieramy dane osobowe które są potrzebne do utworzenia konta oraz realizacji zamówienia, te dane możesz edytować/usunąć lub poddać anonimizacji. Jeśli chcesz poznać jakie dane dokładnie są przetwarzane zapraszamy do zapoznania się z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć