Smog - pomiar, normy, zagrożenie dla zdrowia
   23/10/2018 09:29:33     Aparatura pomiarowa    0 Komentarze
Smog - pomiar, normy, zagrożenie dla zdrowia

SMOG czym jest, jaki ma wpływ na zdrowie i jak zmierzyć jego stężenie w powietrzu.


Smog (ang. smoke "dym", fog "mgła") to mgła zawierająca zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Skład smogu to m.in. szkodliwe związki chemiczne, takie jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe czyli pyły zawieszone (głównie PM2,5 oraz PM10). Najbardziej trującymi substancjami, obecnymi w smogu, są pyły zawieszone, które stanowią cząsteczki stałe, na tyle niewielkie, że mogą poprzez układ oddechowy przedostawać się do układu krążenia.

Smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, torując drogę infekcjom, utrudnia też wymianę gazową w płucach, co powoduje większe obciążenie serca. Kilkudniowy wzrost zanieczyszczeń powietrza przekłada się na zwiększoną liczbę zgonów z powodu chorób układu oddechowego, a także wzrost absencji chorobowej. 


Poniższa mapa obrazuje skalę problemu w naszym kraju, dane prezentują średni poziom zanieczyszczeń pyłem PM2,5 w poszczególnych częściach kraju.

 

Normy jakości powietrza, skala i stężenie pyłów PM10 oraz PM2,5


Poziom jakości powietrza   

PM10 [µg/m3]   

PM2,5 [µg/m3]

 Bardzo dobry

< 0-20

0-12

Dobry

21-60

13-36

Umiarkowany

61-100

37-60

Dostateczny

101-140

61-84

Zły

141-200

85-120

Bardzo zły

>200

>120

 


Poziom jakości powietrza i jego opis:
BARDZO DOBRY 

Powietrze bardzo czyste, wolne od zanieczyszczeń które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia. Czyste powietrze sprzyja wszelkiego rodzaju aktywności na wolnym powietrzu, brak ograniczeń.


DOBRY 

Poziom zadowalający, poziom zanieczyszczeń o niskim  ryzyku zagrożenia zdrowia. Bez ograniczeń można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność.
UMIARKOWANY
 

Jakość powietrza jest akceptowalna. Zanieczyszczenie umiarkowane, nie będące dużym zagrożeniem dla zdrowia. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży lub małe dzieci powinny raczej unikać przebywania na wolnym
powietrzu.


DOSTATECZNY 

Poziom dostateczny, zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Aktywność na wolnym powietrzu nie jest wskazana, należy ją ograniczyć szczególnie w przypadku długotrwałego wysiłku fizycznego.ZŁY
 
Powietrze jest złej jakości, zaleca się unikać przebywania na wolnym powietrzu szczególnie osobom chorym, starszym, kobietą w ciąży i małym dzieciom. Wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna i przebywanie na wolnym powietrzu powinno zostać ograniczone.BARDZO ZŁY 

Powietrze bardzo złej jakości, negatywnie oddziałuje na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci bezwzględnie powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu, a pozostała część populacji powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do absolutnego minimum. W tym czasie nie należy przebywać na wolnym powietrzu, gdyż długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
Jak sprawdzić jakość powietrza w Twoim otoczeniu?"Pomiar smogu" to coraz bardziej powszechny proces wśród mieszkańców dużych miast i regionów szczególnie narażonych na duże zanieczyszczenie powietrza. Stajemy się świadomi niebezpieczeństw jakie stanowi dla zdrowia złej jakości powietrze. Powinniśmy unikać zbyt długiego przebywania w sytuacjach silnie zanieczyszczonego powietrza. Jak tego uniknąć?

Coraz większa popularnością cieszą się różnego rodzaju aplikacje na telefony (np. Kanarek) lub strony internetowe z których możemy dowiedzieć się jakie jest stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w naszej okolicy. Niestety jednak informacje dostarczone w ten sposób najczęściej zbierane są przy pomocy rozmieszczonych w różnych odległościach od Ciebie stacjach pomiarowych ze przez co pomiar nie zawsze odzwierciedla stan faktyczny powietrza. Wynika to po pierwsze z odległości od stacji badawczej, po drugie z ruchu powietrza (kierunek wiatru), oraz faktu, że często zanieczyszczenie jest punktowe np. z komina tuż obok.

Jak najbardziej precyzyjnie określić jakie zanieczyszczenie jest w Twoim mieście, miejscowości?


W tym celu najlepiej zastosować miernik jakości powietrza, czyli urządzenie które zostało typowo do tego celu stworzone. Miernik wyposażony jest dobrej jakości czujnik, który wykrywa poziom stężenia pyłów stałych w powietrzu. Następnie dane te są przetwarzane i w czytelny sposób prezentowane na wyświetlaczu urządzenia.

LINK DO OFERTY: Benetech Pyłomierz GM8803
Cena tego typu urządzeń waha się w przedziale 299-599 zł i podyktowany jest dodatkowymi funkcjami oraz rodzajami pomiaru.W zależności od stopnia zanieczyszczeń ekran podświetla się na kolor, który jednoznacznie informuje nas o jakości powietrza. Ponadto dane przedstawione są w formie cyfr. Urządzenie zostało wyposażone w akumulatorki dzięki czemu pomiarów możemy dokonywać mobilnie - bez stałego źródła zasilania. W zestawie w miernikiem znajdziemy zasilacz, co umożliwi podłączenie urządzenia do prądu i stosowanie go do ciągłego monitorowania jakości powietrza.


 

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz

* Imię
* E-mail (niepublikowany)
   Strona www (wraz z http://)
* Komentarz
Przepisz powyższy kod

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. 

W naszym sklepie zbieramy dane osobowe które są potrzebne do utworzenia konta oraz realizacji zamówienia, te dane możesz edytować/usunąć lub poddać anonimizacji. Jeśli chcesz poznać jakie dane dokładnie są przetwarzane zapraszamy do zapoznania się z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć