Wilgotnościomierz - wybierz odpowiedni do swoich potrzeb
   21/09/2018 09:00:00     Aparatura pomiarowa    0 Komentarze
Wilgotnościomierz - wybierz odpowiedni do swoich potrzeb

WILGOTNOŚCIOMIERZ

urządzenie do zmierzenia zawartości wody w materiale począwszy od drewna, poprzez zboża, aż po materiały budowlane.


Najogólniej wilgotnościomierze możemy podzielić ze względu na rodzaje mierzonych materiałów:

- do pomiaru wilgotności drewna (w tym trocin), papieru, tytoniu.
- do pomiaru wilgotności zbóż (pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia, kukurydzy, rzepaku, soi, ryżu łuskanego, ryżu niełuskanego i paszy dla zwierząt).
- uniwersalne - do pomiaru wilgotności materiałów budowlanych i drewna.


Jaki miernik wilgotności wybrać? 

Przy zakupie wilgotnościomierza należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to jaki rodzaj materiałów będziemy mierzyć. Następnie wybrać odpowiedni typ wilgotnościomierza:

  • szpilkowy (z długą lub krótką sondą pomiarową) najbardziej powszechny, 
  • indukcyjny (bezinwazyjny) przydatny w przypadku pomiaru wilgotności w drewnie, którego nie chcemy naruszyć, pomiar odbywa się na zasadzie indukcji, wystarczy przyłożyć próbkę do wilgotnościomierza, aby odczytać zawartość wody w próbce.


Wilgotnościomierze i ich funkcje.

Główną cechą jak sama nazwa wskazuje jest pomiar zawartości wilgoci w materiałach. Dla bardziej precyzyjnych pomiarów każde z urządzeń wyposażone zostało w grupy pomiarowe. Grupa pomiarowa to nic innego jak rodzaj materiału czy gatunek drewna. Odpowiednio dobrana grupa pozwala zniwelować błąd pomiaru do minimum. Podświetlany wyświetlacz, wskaźnik poziomu baterii, szybki i łatwy pomiar oraz mobilność to kolejne zalety wilgotnościomierzy. 

Niegdyś do pomiaru stosowano metodę suszarkowo - wagową. Metoda ta polega na zważeniu próbki przed suszeniem i po wysuszeniu w suszarce elektrycznej - laboratoryjnej. Następnie porównuje się wagę przed i po wysuszeniu i podstawia do wzoru, w ten sposób wyliczając wilgotność próbki przed wysuszeniem. 

Metoda ta jest długotrwała i czasochłonna, wilgotnościomierze znacznie skracają proces pomiaru, usprawniają go i pozwalają na szybkie zbadanie wielu różnych próbek.


Szczegółowe zestawienie wilgotnościomierzy według rodzaju i funkcji w tabeli poniżej:Wyżej opisane wilgotnościomierze można zakupić klikając w linki poniżej:

- Wilgotnościomierz uniwersalny GM 605 - https://benetech-poland.pl/wilgotnosciomierze/77-wilgotnosciomierz-uniwersalny-gm605.html
- Wilgotnościomierz do drewna GM610 - https://benetech-poland.pl/wilgotnosciomierze/15-wilgotnosciomierz-do-drewna-gm-610.html
- Wilgotnościomierz do drewna i trocin GM 620 - https://benetech-poland.pl/wilgotnosciomierze/59-wilgotnosciomierz-do-drewna-gm-620-z-sonda.html
- Wilgotnościomierz indukcyjny - bezinwazyjny GM630 - https://benetech-poland.pl/wilgotnosciomierze/40-wilgotnosciomierz-do-drewna-gm630-bezinwazyjny.html
- Wilgotnościomierz do zboża GM640 - https://benetech-poland.pl/wilgotnosciomierze/16-wilgotnosciomierz-do-zboza-gm-640.html

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz

* Imię
* E-mail (niepublikowany)
   Strona www (wraz z http://)
* Komentarz
Przepisz powyższy kod

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. 

W naszym sklepie zbieramy dane osobowe które są potrzebne do utworzenia konta oraz realizacji zamówienia, te dane możesz edytować/usunąć lub poddać anonimizacji. Jeśli chcesz poznać jakie dane dokładnie są przetwarzane zapraszamy do zapoznania się z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć