ANEMOMETR

przyrząd służący do mierzenia prędkości ruchu gazów i cieczy, a zwłaszcza wiatru. Niektóre anemometry wskazują również kierunek ruchu.

Urządzenie stosowane do celów przemysłowych i domowych. Sprawdza się przy mierzeniu prędkości i temperatury powietrza w układach chłodzenia, wentylatorach komputerowych, klimatyzatorach, nadmuchach powietrza, wentylacji. Stosowany również przy różnego rodzaju sportach i pasjach jak np. żeglarstwo, windsurfing, wędkowanie, puszczanie latawcy czy też latanie dronami itp.Jaki anemometr wybrać? 

Wyróżniamy wiele rodzajów anemometrów, różnią się funkcjami i technologia pomiarów. Najprostsze i jednocześnie najbardziej popularne są anemometry obrotowe tzw. "wiatrakowe". Cechą charakterystyczną dla tego typu urządzeń to "wiatraczki", które wprawione w ruch na skutek wiatru obracają się w ten sposób liczą prędkość przepływu.

Innym, znacznie bardziej zaawansowanym rodzajem wiatromierzy są anemometry typu hot wire. Urządzenia te do odczytu przepływu wykorzystują zmianę odbioru ciepła z płytki podgrzewanej elektrycznie, mierzoną wielkością może być opór elektryczny elementu grzejnego. Zaletą takiego urządzenia jest długa i elastyczna szyjka, która umożliwia umieszczenie sondy pomiarowej w trudno dostępnych i ciasnych otworach. Przykładem takiego urządzenia jest Anemometr Hot Wire Benetech GM8903:

Jaki anemometr wybrać? 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze anemometru. Przede wszystkim wiatromierz należy dobierać na podstawie jego zastosowania. Dla przykładu amatorzy, pracujący z urządzeniem na wolnym powietrzy (przykładowo dla posiadaczy dronów) sprawdzą się podstawowe, mobilne urządzenia z serii chociażby GM8908GM16 czy GM816A.

Dla bardziej wymagających, chociażby w branży kominiarskiej, czy do obsługi układów wentylacji i klimatyzacji polecane są Anemometry z serii GM8901 GM8902, które posiadają zewnętrzną - odpinana sondę na długim i elastycznym przewodzie. Rozwiązanie to znacznie ułatwia pracę a same sondy ze względu na dużą średnice wiatraczka są bardziej precyzyjne szczególnie dla niskich prędkości przepływu powietrza.


Anemometry i ich funkcje.

Biorąc pod uwagę same funkcję anemometrów mamy naprawdę szeroki zakres dodatkowych funkcji, w przypadku podstawowych modeli mowa tutaj o funkcjach pomiaru temperatury, czy wskazanie siły wiatru w skali Beauforta. Urządzenia te posiadają też możliwość odczytu maksymalnej, minimalnej i średniej wartości prędkości wiatru.

W przypadku droższych modeli pojawiają się dodatkowe funkcje takie jak pomiar wartości przepływu powietrza w metrach sześciennych w jednostce czasu. Zapis wyników pomiarów na urządzeniu oraz funkcja eksportowania danych do komputera. Dołączone oprogramowanie umożliwia analizę zapisów w formie wygodnych wykresów i diagramów, ponadto dane można zapisać do arkusza kalkulacyjnego w celu dalszej analizy.


Szczegółowe zestawienie pirometrów według rodzaju i funkcji w tabeli poniżej:


Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. 

W naszym sklepie zbieramy dane osobowe które są potrzebne do utworzenia konta oraz realizacji zamówienia, te dane możesz edytować/usunąć lub poddać anonimizacji. Jeśli chcesz poznać jakie dane dokładnie są przetwarzane zapraszamy do zapoznania się z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć