DARMOWA DOSTAWA od 100,00 zł

Sonometr to niezwykle użyteczne narzędzie, o którym mało kto słyszał. Jaka jest optymalna cena sonometru? Jak działa sonometr? To tylko niektóre pytania, na które odpowiemy w tym wpisie!

Jak działa sonometr?

Sonometr jest nieniszczącym narzędziem, które umożliwia pomiar wewnętrznych właściwości materiału. Składa się z dwóch części: sondy, która wchodzi w kontakt z próbką, oraz urządzenia pomiarowego, które rejestruje właściwości sondy. Urządzeniem pomiarowym może być oscyloskop, analizator cyfrowy lub mikroskop optyczny. 


Sonometr to niewielki kawałek tworzywa materiału, który umieszcza się na powierzchni próbki, a następnie dociska do niej siłą oscylacyjną. Sonda wchodzi wtedy w kontakt z właściwościami próbki, co pozwala przeszkolonemu technikowi zmierzyć jej grubość, twardość, gęstość itp.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie sonometru?

Przede wszystkim należy kupić sonometr, który jest w stanie zmierzyć właściwości próbki. Właściwości, których należy szukać, obejmują: 


- Grubość 

- Twardość 

- Gęstość 

- Moduł sprężystości 

- Współczynnik Poissona 

- Lepkość 

- Współczynnik tarcia 


Po drugie, należy szukać sonometru o dużej szybkości pomiaru. Wysoka prędkość pomiaru oznacza, że sonda porusza się w szybkim tempie i dlatego jest w stanie zarejestrować dużą ilość danych na sekundę. Urządzenie powinno być w stanie przesuwać się o co najmniej 2 mm na sekundę. Jest to odległość pomiędzy dwoma punktami, w których sonda jest w stanie zarejestrować informacje. Sonometr składa się też z filtrów, które wspierają analizę dźwięku.

Jak prawidłowo używać sonometru?


Teraz gdy już wiesz, jakich parametrów szukasz w sonometrze, możesz rozważyć jego zakup. Profesjonalne urządzenia znajdziesz w naszym sklepie. Pamiętaj tylko, że przed wykonaniem pomiaru należy skalibrować sondę sonometru. 


Wykonuje się to przez dociśnięcie sondy i powierzchni do siebie. Po wykonaniu tej czynności urządzenie pomiarowe powinno zarejestrować określoną liczbę. Upewnij się też, że sonda i próbka stykają się ze sobą. Jeśli punkt styku nie wystąpi, otrzymany odczyt będzie bardzo niedokładny. Na koniec powtórzcie proces. Kiedy potrzebujemy sonometru?

Sonometr jest jednym z najbardziej uniwersalnych i przydatnych narzędzi. Można go używać do określania wielu różnych właściwości, takich jak twardość, gęstość, grubość, a nawet elastyczność materiału. Dlatego też informacje rejestrowane przez sonometr są niezwykle przydatne. 

Jaka jest optymalna cena sonometru?

Cena sonometru zależy od wielu różnych czynników, ale przede wszystkim od rodzaju sondy zastosowanej w sonometrze. Najczęściej spotykane typy to: 


- Okrągła 

- Prostokątna 

- Tarczowa 

- Kwadratowa.


Przed zakupem warto upewnić się, że wybrane przez nas urządzenie jest dopuszczone do użytkowania na terenie Unii Europejskiej oraz że posiada wszystkie niezbędne certyfikaty. W ten sposób zapewniamy sobie o wiele większą dokładność pomiaru. To atut, którego nie warto bagatelizować! 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. 

W naszym sklepie zbieramy dane osobowe które są potrzebne do utworzenia konta oraz realizacji zamówienia, te dane możesz edytować/usunąć lub poddać anonimizacji. Jeśli chcesz poznać jakie dane dokładnie są przetwarzane zapraszamy do zapoznania się z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć