Zastosowanie pirometrów do wykrywania gorączki


Kiedyś za niezawodne termometry uchodziły termometry rtęciowe. Ze względu na możliwe problemy zdrowotne, na terenie Unii Europejskiej od wielu lat są one zakazane. Dla wielu osób stworzyło to szereg problemów. Inne metody pomiaru temperatury nie zawsze zapewniają nam precyzyjny, niezwykle dokładny wynik.


Aby zrozumieć, dlaczego pirometry - czy też może raczej bezdotykowe termometry medyczne - są obecnie tak popularne, trzeba zwrócić uwagę na pandemię COVID-19. Dlaczego? Jest to bodaj jedyna technologia, która umożliwia w pełni bezdotykowy, bezinwazyjny pomiar temperatury u człowieka.


Oznacza to, że minimalizujemy niemal do zera ryzyko przeniesienia na urządzenie - a następnie na nasze dłonie - wydzielin z ciała osoby potencjalnie chorej, co znacznie pomaga nam troszczyć się o nasze bezpieczeństwo. W czasach COVID-19 to niezwykle ważne.


Czy pirometrem można mierzyć temperaturę człowieka? Tak, jak najbardziej. Pamiętajmy jednak o tym, że takie urządzenie powinno być przygotowane do pomiaru temperatury u ludzi, co oznacza, że powinno ono spełniać jasno określone, rygorystyczne standardy. Takie urządzenia ma w swojej ofercie na przykład firma Benetech Poland. 


Pomiar bezdotykowy


Zwykle gdy myślimy o tym, jak zmierzyć jakiejś osobie gorączkę, to przed oczyma mamy wizję trzymania termometru pod pachą przez kilka minut. Co ważne, w tym czasie pacjent jest niemal unieruchomiony. Ciągłe wyciąganie urządzenia i sprawdzanie odczytu tylko zaburza wynik pomiaru.


Pirometry wprowadziły tutaj zupełnie nową jakość. Wystarczy tylko „wycelować” w skroń osoby, której chcemy sprawdzić temperaturę z określonej odległości, a wynik będzie dla nas dostępny w ciągu zaledwie kilku sekund.


Co ważne, urządzenia certyfikowane jako medyczne, wyróżniają się też minimalnym błędem pomiarowym, który zwykle wynosi około 0,1-0,3 stopnia Celsjusza. Często zaleca się, by pomiar wykonywać w taki sposób, by przesuwać wiązkę od skroni w kierunku do środka czoła osoby chorej. 


Co dowodzi tego, że pirometry to urządzenia, które świetnie sprawdzą się w tym segmencie rynku? Przede wszystkim służba zdrowia. Zarówno ta prywatna, jak i państwowa. Coraz częściej w przychodniach czy POZ-ach, można spotkać się z medykami, którzy mierzą temperatury właśnie w ten sposób. To najlepsza rekomendacja dla takich urządzeń.


Pirometry a COVID-19


Pandemia koronawirusa bardzo mocno wpłynęła na nasze życie w niemal każdym jego aspekcie. Dlaczego? Ponieważ obostrzenia dotyczą zarówno naszego życia zawodowego, jak i czasu wolnego oraz tego, jak możemy spędzać czas. Bez wątpienia jest to sytuacja wyjątkowa, która nie zdarzyła się od bardzo dawna.


COVID-19 to patogen, który z każdą kolejną mutacją staje się coraz bardziej zaraźliwy. Wiele wskazuje na to, że wirus w tak zwanym wariancie Delta rozprzestrzenia się tak szybko, że jedna osoba chora jest w stanie zarazić aż sześć osób. Stwarza to ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa po całym świecie. 


Aby zminimalizować ryzyko złapania koronawirusa, powinniśmy między innymi wystrzegać się kontaktu z wydzielinami innych osób. W niektórych sytuacjach tradycyjny termometr, który wkładamy pod pachę, może być wręcz nośnikiem dla wirusa.


Niezbyt często wiemy, czy osoba, która korzystała z tego urządzenia przed nami - na przykład na ostrym dyżurze - nie była nosicielem COVID-19. Oczywiście możemy wierzyć w to, że urządzenie zostało poprawnie zdezynfekowane, jednak na to również nikt nie da nam gwarancji.


Pirometr to naturalne rozwiązanie problemu. Pomiar dokonywany jest w sposób bezdotykowy. Nie dotykamy więc na przykład potu czy urządzenia po osobie, która dopiero co zakaszlała w swoją dłoń, a następnie trzymała w niej urządzenie pomiarowe. Znacznie podnosi to bezpieczeństwo i pomaga ograniczać ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa. 


Warto pamiętać też o tym, że nie są to urządzenia, które są zbyt drogie. Dobrej jakości pirometr medyczny nie powinien kosztować więcej niż 300-350 złotych, a wielokrotnie zdarza się, że można je kupić nawet nieco taniej. Bez wątpienia warto przemyśleć zakup już dziś. Wielu naukowców obawia się tego, że czwarta fala COVID-19 może dotrzeć do Polski już jesienią.Podsumowanie


W przypadku zarazków, wirusów i bakterii lepiej dmuchać na zimne i dobrowolnie nie wystawiać się na ekspozycję. Statystycznie każdy z nas dotyka swojej twarzy dłonią kilka tysięcy razy na dobę. To doskonała okazja, by patogen zetknął się z błonami śluzowymi i przeniknął do naszego organizmu.


Pirometr pozwoli też na szybkie przeanalizowanie temperatury osób w naszej firmie. Jeden pomiar trwa zaledwie kilka sekund, dzięki czemu bez trudu przeanalizujemy podstawowe mierniki zdrowotne nawet dużej liczby pracowników w czasie nieporównywalnie krótszym niż z wykorzystaniem tradycyjnych termometrów.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. 

W naszym sklepie zbieramy dane osobowe które są potrzebne do utworzenia konta oraz realizacji zamówienia, te dane możesz edytować/usunąć lub poddać anonimizacji. Jeśli chcesz poznać jakie dane dokładnie są przetwarzane zapraszamy do zapoznania się z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć