Najnowsze wpisy z bloga

HIGROMETR - CO TO JEST?

HIGROMETR - CO TO JEST?

Do czego służy higrometr?

Higrometr to przyrząd służący do wyznaczania wilgotności. Wśród higrometrów wyróżniamy specjalną grupę urządzeń - psychometry - pomiary w ich przypadku opierają się na termometrze suchym i wilgotnym. Nowoczesne higrometry to natomiast coraz częściej rozbudowane, elektroniczne urządzenia, które bardzo często badają także inne parametry otoczenia, jak ciśnienie, temperaturę oraz temperaturę punktu rosy. Zagłębmy się nieco w historię tego urządzenia.

Pierwsze pomiary wilgotności powietrza przeprowadzano już przed wiekami. Jeden z pionierskich higrometrów zbudował nie kto inny, jak wielki wizjoner swoich czasów - Leonardo Da Vinci. Było to urządzenie dość proste, składające się z kuli wełnianej zawieszonej na wadze. Owa kula zmieniała swój ciężar w zależności od wchłoniętej wilgoci. W późniejszych badaniach i pomiarach wykorzystywano także inne materiały organiczne i nieorganiczne reagujące na zmiany wilgotności.

Podstawowym problemem archaicznych higrometrów był problem braku powtarzalności wyników pomiaru ze względu na proces starzenia się elementu higroskopijnego. Z tego względu konieczne było znalezienie innej metody pomiaru wilgotności - o wiele bardziej pewnej i niezawodnej. Nieustannie prowadzone badania doprowadziły w XVIII wieku do opracowania higrometru włosowego.

zestaw.jpg

Twórcą jednego z pionierskich urządzeń tego typu był De Sassure. Do pomiaru wilgoci ów naukowiec wykorzystywał włos ludzki lub zwierzęcy. Materiał tego typu zmienia swoją długość w zależności od pochłoniętej wilgoci - im włosy są bardziej mokre, tym są dłuższe. Do włosa mocowana jest zazwyczaj wskazówka, która na wyskalowanej w odpowiedni sposób tarczy wskazuje aktualny poziom wilgotności. Trudno jednak spodziewać się, że pomiary dokonywane za pośrednictwem higrometru włosowego będą szczególnie dokładne. Dlatego często spotykamy je w naszych domach i mieszkaniach. Korzystamy z nich w przypadku prostych, orientacyjnych pomiarów wilgotności. Warto wspomnieć o tym, że higrometry są często elementem tzw. pogodynek, czyli popularnych upominków sprzedawanych w górskich kurortach.

Wyróżniamy także higrometry kondensacyjne. Ich działanie opiera się na zjawisku kondensacji pary wodnej na szklanych lub wykonanych z polerowanego metalu powierzchniach ochładzanych od wewnątrz. Ilość pary wodnej skroplonej na zewnętrznej powierzchni niegdyś była ustalana początkowo była ustalana na podstawie zmiany masy. Udoskonalona metoda wykorzystywania higrometru kondensacyjnego zakłada określanie wilgotności na podstawie pomiaru temperatury przy jakiej rosa zaczyna osiadać na zewnętrznych ściankach ochładzanego naczynia. W taki sposób wyznaczeniu ulega temperatura punktu rosy. Ow parametr służy do określania wilgotności bezwzględnej. Wilgotność względna natomiast zależna jest od temperatury w pomieszczeniu. Na podstawie wspomnianych parametrów wyznacza się wilgotność właściwą.

Kolejny typ higrometru jaki wyróżniamy to tzw. psychometr. Składa się on z dwóch termometrów: suchego i wilgotnego. Do prowadzenia pomiarów wykorzystuje zjawisko hamowania parowania przez powietrze wilgotne i przyspieszania go przez powietrze suche. Termometr wilgotny wskazuje zazwyczaj temperaturę niższą niż suchy. Sytuacjami wyjątkowymi w tej kwestii są całkowite nasycenie powietrza parą wodną (wilgotność 100%) oraz sytuacja, gdy na termometrze wilgotnym występuje lód a wilgotność względna powietrza jest wysoka. Różnica psychrometryczna (czyli różnica temperatur) pozwala w dość precyzyjny sposób obliczyć wilgotność względną powietrza. Odczytuje się ją z tablic psychrometrycznych. Jest to metoda dość niezawodna i dokładna, dlatego powszechnie stosuje się ją do dziś.

Najpowszechniej stosowanym dziś typem higrometrów są jednak popularne przenośne stacje meteo czy termohigrometry. Oprócz wyświetlania informacji o wilgotności powietrza takie urządzenia podają nam szereg innych, ciekawych parametrów, jak temperatura powietrza, temperatura punktu rosy, wilgotność względna itp. Urządzenia elektroniczne mierzą wilgotność na podstawie zmiany pojemności w czujniku sondy pomiarowej. Abyśmy mieli pewność, że wskazania są miarodajne, nowoczesne urządzenia do prowadzenia tak szczegółowych pomiarów są legalizowane, wzorcowane i kalibrowane (taki proceder nie dotyczy jednak tanich wskaźników do użytku domowego). Nowoczesne urządzenia umożliwiają nam elektroniczną rejestrację naszych pomiarów oraz funkcję monitorowania mikroklimatu. Musimy jednak pamiętać o tym, że sprzętowi elektronicznemu (w przeciwieństwie do “tradycyjnego”) musimy zapewnić dostęp do stałego źródła zasilania (baterii, bądź sieci elektrycznej).

Higrometr - jaki wybrać?

Na rynku mamy dostępnych wiele ciekawych modeli oraz typów higrometrów. Często więc, decydując się na zakup urządzenia tego typu stawiamy sobie pytanie - na jakie urządzenie się zdecydować. Wybór nie jest łatwy. W prostych zastosowaniach domowych powinien sprawdzić się nawet higrometr włosowy, który analizuje tylko wilgotność powietrza. Jeśli natomiast zależy Wam na pomiarze szerszej ilości parametrów otoczenia, to zdecydowanie rozsądniejszym wyborem będzie zakup higrometru elektronicznego. Warto pamiętać o tym, że higrometr pokojowy może pracować wyłącznie w określonych warunkach, w których odczyty jego wskazań będą miarodajne. Ważna jest między innymi temperatura otoczenia, w której sprzęt pracuje prawidłowo i bez zakłóceń. Warto sprawdzić w tej kwestii zalecenia producenta danego urządzenia. Znajdziecie je na karcie produktu w danym sklepie internetowym bądź dopytacie o charakterystykę sprzedawcę.

Higrometr pokojowy może oferować nam dodatkowe opcje, które z pewnością pomogą nam w lepszej kontroli warunków panujących w naszym domu bądź mieszkaniu. Urządzenie tego typu, jak już wcześniej wspomnieliśmy, może mierzyć również temperaturę powietrza. Niektóre modele wskazują ponadto najwyższą i najniższą osiągniętą temperaturę, a także najwyższe i najniższe stężenie pary wodnej w powietrzu. Często higrometry pełnią również funkcję zegara. Nowoczesne urządzenia możemy łączyć z naszymi smartfonami bądź tabletami za pośrednictwem funkcji Bluetooth i korzystać z dedykowanej aplikacji producenta, która umożliwia wygodny odczyt pomiarów, archiwizowanie odczytów bądź też porównywanie ich w pewnej perspektywie czasu. Takie aplikacje są zazwyczaj promowane przez producenta i dostępne w Google Play bądź App Store.

do%20wpisu%20na%20bloga.png

Czy warto kupić higrometr?

Zdecydowanie tak! Urządzenie tego typu umożliwia nam stałe monitorowanie poziomu wilgotności powietrza w naszym domu, mieszkaniu bądź w pomieszczeniach o innym przeznaczeniu. Wilgotność powietrza ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, ale i na wiele innych czynników. Wystarczy wspomnieć o tym, że wrażliwi na zmianę wilgotności powietrza są alergicy, astmatycy i osoby borykające się z wieloma innymi schorzeniami. Wysoki poziom wilgoci w naszym domu lub mieszkaniu może spowodować rozwijanie się pleśni i grzybów niekorzystnie wpływających na nasze zdrowie, wręcz mających działanie rakotwórcze. 

Co ciekawe, na wilgotność powietrza powinniśmy zwracać uwagę także wtedy, gdy uprawiamy sport - w mniej lub bardziej profesjonalnym ujęciu. Za duża wilgotność (większa niż 60%) prowadzi do problemów z oddychaniem i poważnego ograniczenia naszych możliwości fizycznych. Gdy wilgotność jest wysoka szybciej się męczymy i znacznie trudniej przychodzi nam odpowiednie dotlenienie organizmu.

Ponadto wysoka wilgotność powietrza może uniemożliwiać nam wykonywanie niektórych zadań służbowych (w przypadku zajęć, zawodów lub branż w których pożądane są w tej kwestii niskie wartości) bądź też może mieć wpływ na prawidłowe działanie niektórych wrażliwych urządzeń elektronicznych. Bardzo wilgotne powietrze nie jest sprzyjającym warunkiem w rolnictwie czy też podczas uprawiania warzyw i owoców w szklarniach. Higrometry stosuje się także w budownictwie, gdyż wysoka wilgotność powietrza ma negatywny wpływ między innymi na drewno. Może ono gnić i tracić swoje właściwości, jeśli nie zostanie w odpowiedni sposób zabezpieczone przed negatywnym wpływem wilgoci.

Higrometry w trzeciej dekadzie XXI wieku nie należą do urządzeń drogich. Najtańsze urządzenia kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Warto jednak byśmy pamiętali, że im więcej pieniędzy zainwestujemy w sprzęt tego typu, tym bardziej dokładne i szczegółowe informacje będzie nam przedstawiał.

Jak odczytać wynik na higrometrze?

Odczytanie wyniku na higrometrze nie należy do trudnych zadań. W przypadku urządzeń o tradycyjnej budowie naszym zadaniem będzie obserwacja tego, w jaki sposób zmienia położenie wskazówka urządzenia. Pod wpływem wilgotnego powietrza bowiem będzie ona przemieszczała się po skali urządzenia wskazując nam prawidłowy odczyt. Jeszcze mniej problemów sprawi nam odczyt wartości wilgotności powietrza w przypadku urządzenia elektronicznego. W jego przypadku bowiem informacje będą po prostu wyświetlane na ekranie, bądź też w dedykowanej aplikacji.

Dlaczego warto kupić higrometr benetechpoland.pl?

Firma Benetech-poland.pl posiada w swojej ofercie różne modele higrometrów. Znajdziemy tu zarówno niedrogie urządzenia do prowadzenia prostych, domowych pomiarów, jak i specjalistyczną aparaturę, która sprawdzi się w bardziej zaawansowanych zastosowaniach. Są to urządzenia posiadające certyfikaty CE, RoHS, FCC, które w niektórych przypadkach przejawiają kompatybilność z dedykowaną aplikacją dostępną do pobrania dla naszych urządzeń mobilnych z systemem Android.

Higrometry od Benetech-poland.pl cechuje wysoka precyzja pracy, szybki odczyt danych (dzięki czytelnym i intuicyjnym w obsłudze wyświetlaczom) oraz wysoka stabilność prezentowanych odczytów. W portfolio producenta znaleźć można urządzenia na każdą kieszeń - zarówno takie, które kosztują mniej niż 100 złotych, jak i sprzęt dedykowany zastosowaniom profesjonalnym.

Benetech-poland.pl to jednak nie tylko higrometry. W ofercie firmy znajdziecie wiele innych precyzyjnych i przydatnych urządzeń pomiarowych, które mogą się przydać zarówno w domowym zaciszu, jak i podczas wykonywania czynności służbowych. Mam tu nam myśli kamery termowizyjne, dalmierze laserowe, manometry czy detektory gazu. benetechpoland.pl to dystrybutor takich marek, jak Benetech, Wintact czy Mileseey.

GM1361-04a.jpg