Najnowsze wpisy z bloga

JAK DZIAŁA DALMIERZ LASEROWY?

JAK DZIAŁA DALMIERZ LASEROWY?

Urządzenie działa dzięki emisji ukierunkowanej wiązki laserowej. Odbija się ona od płaszczyzny, jaką chcemy zmierzyć i powraca do dalmierza. Na podstawie tych danych oprogramowanie urządzenia precyzyjnie wyznacza odległość między punktem A i punktem B.

 

Można już kupić w Polsce dalmierze interferometryczne, jednak są to produkty wysoce wyspecjalizowane, które kosztują sporo. Na budowie o wiele lepiej sprawdzi się tradycyjne urządzenie tego typu, które pod wieloma względami może rywalizować z tak zaawansowanymi konstrukcjami, będąc przy tym o wiele tańszymi.

 

Jaką dokładność gwarantują dalmierze laserowe?

 

Są to urządzenia niezwykle precyzyjne. Nawet proste modele, za które zapłacimy nie więcej niż 100-150 złotych oferują dokładność zbliżoną do dwóch milimetrów. To wynik, który trudno byłoby powtórzyć nawet w najdokładniejszym tradycyjnym pomiarze wykonywanym z urządzeń miarki.

 

Urządzenie Mileseey S2, które kosztuje mniej niż 150 złotych, kusi mierzonym dystansem, który wynosi aż 60 metrów. Co więcej, można wybrać spośród wielu jednostek metrycznych, wśród których znajdują się oczywiście używane w Polsce metry.

 

Dobre urządzenia tego typu oferują też możliwość pomiaru ciągłego lub chwilowego, a także wspierają tryb automatycznej kalibracji. To kolejne elementy, na które warto zwrócić uwagę na etapie wyboru dalmierza laserowego, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

 

Jeśli mamy do zmierzenia wiele powierzchni, to bardzo przyda się wbudowany tryb zapisu pomiarów. Im ich więcej, tym lepiej. Na rynku bez trudu można odnaleźć sprzęty, które przechowują 20 ostatnich pomiarów w pamięci dalmierza.

 

Jakie dodatkowe funkcje powinien oferować dalmierz laserowy?

 

Czasem, kiedy mamy do wykonania szereg skomplikowanych pomiarów, na pewno przyda się automatyczny pomiar długości opierający się na Twierdzeniu Pitagorasa. To duże ułatwienie, które nawet majstrom, którzy przecież świetnie znają się na swojej pracy, może zaoszczędzić sporo czasu.

 

Dobrze byłoby też, gdyby urządzenie oferowało automatyczne dodawanie lub odejmowanie odległości. To szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy musimy szybko dokonać pomiaru urządzenia, gdzie znajduje się na przykład wnęka. Zamiast dokonywać wielu pomiarów, prościej skorzystać z automatycznego dodawania lub odejmowania odległości.

 

Wybrane urządzenia tego typu mają też wbudowane dodatkowe zabezpieczenie, które informuje użytkownika o ryzyku wykonania błędnego pomiaru. Mimo tego, że dalmierz to urządzenie niezwykle precyzyjne, czasem mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy wynik pomiaru zostanie zaburzony. Takie dodatkowe zabezpieczenie na pewno zyska uznanie w oczach fachowców.

 

Pośród dodatkowych funkcji warto docenić też wskaźnik kąta pomiaru. To rozwiązanie, które szczególnie przyda się w otwartym terenie. Aby dalmierz się nie rozładował, dobrze byłoby, gdyby urządzenie samoczynnie wyłączało się po jakimś czasie. Zapewni to większą żywotność ogniwa akumulatora lub baterii, które zasilają nasz dalmierz laserowy.

Na rynku można znaleźć urządzenia, które pozwalają pomiar na różnych długościach. Najczęściej widujemy dalmierze pracujące na dystansie 40 lub 60 metrów, jednak istnieją też wyspecjalizowane urządzenia, które radzą sobie z odległością rzędu 200 metrów. Najlepsze - ale i bardzo drogie konstrukcje - potrafią dokonać pomiaru z marginesem błędu do kilku milimetrów z ponad 1000 metrów.

Dalmierz - w jakich branżach znajduje zastosowanie?

Myliłby się każdy, kto twierdziłby, że to urządzenia, które zdają egzamin tylko w branży budowlanej i remontowej. Oczywiście to tam spotykamy się z nimi najczęściej, jednak w niczym nie dowodzi to tego, że dalmierze laserowe spotykamy też w kilku innych gałęziach gospodarki.

W tym gronie na pewno warto wymienić rolnictwo, leśnictwo, prace geodezyjne oraz roboty inżynieryjne, na przykład te, które są związane z budową dróg, mostów czy innych ciągów komunikacyjnych. Specyficzną niszą, w której radzi sobie ten sprzęt jest też łowiectwo oraz strzelectwo sportowe.

Odrębną kategorią są wyspecjalizowane dalmierze wojskowe. Najlepsze urządzenia tego typu mogą podać precyzyjny pomiar odległości nawet na dystansie 25 kilometrów. Dalmierze tego typu potrafią też mierzyć azymut magnetyczny oraz kąty w pionie i poziomie.

Są one niezwykle cenionym sprzętem przez jednostki, które z założenia nie mają bezpośredniego kontaktu z siłami przeciwnika, na przykład przez snajperów. Takie urządzenia są niezwykle popularne i na dziś dzień korzysta z nich niemal każda nowocześnie wyposażona armia.

Co przemawia za zakupem dalmierza laserowego?

 

Bez względu na to, jaki rodzaj dalmierza chcemy kupić, warto docenić szybkość pomiaru. Jest ona wręcz nieosiągalna w sytuacji, gdybyśmy chcieli skonfrontować ze sobą tradycyjny pomiar odległości z wykorzystaniem innych narzędzi. Nawet na małych powierzchniach, dalmierz zapewnia szybkość i precyzję, której można zaufać.

 

Przyjmuje się, że margines błędu dla dokładnie wykonanego pomiaru (a większość sprzętów tego typu poinformuje nas, gdy zajdzie domniemanie złego pomiaru odległości) jest nie większy niż 2 milimetry na każde 100 metrów, jednak niektórzy producenci podają wręcz dystans mierzony w kilometrach - zależy to od specyfikacji technicznej sprzętu.

 

Dalmierze to urządzenia, do których obsługi w pełni wystarczy oddelegować jednego pracownika. Przeszkolenie jest niezwykle proste, a samo dokonywanie pomiaru w dużej mierze polega tylko na wycelowaniu urządzenia, naciśnięciu spustu i zapisaniu pomiaru. Jeśli pracownik zapomni go zapisać, to większość sprzętów tego typu zapisze wynik w pamięci podręcznej. To kolejne ułatwienie.

 

Nie sposób też docenić bardzo niskiej kwoty zakupu urządzenia, które będzie oferować dokładne pomiary. Dalmierze laserowe, które posiadają odpowiednie certyfikacje i dopuszczenia do użytku na terenie Unii Europejskiej to wydatek, który nie musi przekraczać 200 złotych.

 

To niewielka kwota, która sprawia, że takie urządzenie świetnie sprawdzi się zarówno w małej firmie budowlanej, jak i w szufladzie majsterkowicza, który uwielbia spędzać czas wolny na remontowaniu i udoskonalaniu domu i jego obejścia.

 

Co warto wiedzieć o dalmierzach budowlanych?

Pomiar z wykorzystaniem podstawowego urządzenia polega na przyłożeniu dalmierza do jednego z końców odcinka, jaki chcemy zmierzyć, a następnie na wskazaniu promieniem laserowym końca mierzonego odcinka. Jak wiemy, większość urządzeń tego typu zachowuje precyzję pomiaru na dystansie nie mniejszym niż 40-60 metrów.

 

Warto zwrócić uwagę na to, że w niektórych urządzeniach pomiar może być zależny od oświetlenia oraz rodzaju materiału, na które pada plamka lasera. Im ciemniej, tym większe szanse na wystąpienie błędu pomiarowego i konieczności powtarzania procedury.

 

Pośród nieprzychylnych warunków czasem wymienia się też wilgoć. Jeśli pracujemy na metrażu, który jest mocno zawilgocony, dla bezpieczeństwa lepiej kilka razy ponowić pomiar. Dobre urządzenia od razu uśrednią wynik, jednak w podstawowych modelach musi o to zatroszczyć się użytkownik.

 

Jeśli mamy taką możliwość, rozważmy zakup urządzenia, które wspiera komunikację poprzez łączność Bluetooth ze smartfonem. Wtedy wystarczy tylko sparować urządzenie ze swoim telefonem komórkowym, uruchomić dedykowaną aplikację i już po chwili wyniki mogą automatycznie być wysyłane na urządzenie. To duże ułatwienie, które szczególnie przyda się wtedy, gdy z dalmierza laserowego korzystamy bardzo często i boimy się, że gdzieś po drodze zgubimy kilka pomiarów, jakich dokonaliśmy.