Najnowsze wpisy z bloga

POMIAR TEMPERATURY PIROMETREM - JAK POPRAWNIE WYKONAĆ?

POMIAR TEMPERATURY PIROMETREM - JAK POPRAWNIE WYKONAĆ?

Ważnym elementem urządzenia, jest tak zwany element detekcyjny. To właśnie on odpowiada za dynamiczne analizowanie wiązki, a następnie za konwersję jej do odpowiedniej skali. W Polsce, jak i w zdecydowanej większości krajów Europy, będzie to skala stopni Celsjusza. Pomiar temperatury pirometrem dokonywany jest w ciągu ułamków sekund. Jeśli zaufamy urządzeniom renomowanych firm, jak na przykład benetechpoland, to uzyskany odczyt będzie przy okazji bardzo precyzyjny.

Kiedy warto zastosować pirometr?


Praktycznie zawsze. Znaczenie tej technologii w różnych gałęziach przemysłu jest nieocenione. Dzięki pirometrom można dynamicznie analizować na przykład temperatury różnych substancji w laboratorium, bez konieczności dotykania ich, co często odgrywa kluczową rolę w zachowaniu standardów bezpieczeństwa. 


Jak wspomniano już wcześniej, pirometr sprawdzi się też w wielu codziennych, bardzo powszechnych czynnościach. Przeanalizujemy też z jego użyciem temperaturę jedzenia, stopień zagotowania wody, a nawet temperaturę podzespołów w komputerze, jeśli obawiamy się, że na przykład zasilacz zagrzewa się zbyt mocno. 


Kto potrzebuje pirometru?


Poza branżami wyspecjalizowanymi coraz częściej spotykamy się z nimi także w pracy laboratoryjnej. Co jednak niezwykle ciekawe, za sprawą pandemii koronawirusa, wzrosło ich znaczenie w branży medycznej. Oczywiście, termometry bezdotykowe nie są żadną nowością i są obecne na rynku od wielu lat, jednak dopiero COVID-19 znacznie je rozpowszechnił. Dlaczego?


Kluczową rolę odgrywa oczywiście to, że pomiar odbywa się w sposób bezdotykowy. Nie zachodzi więc ryzyko kontaktu pirometrem (czy też właściwie, bezdotykowym termometrem medycznym) ze skórą i wydzielinami ciała osoby chorej.


To kluczowy czynnik, który zaważył na ogromnej popularności tych sprzętów. Warto też docenić bardzo szybki pomiar. Od momentu wycelowania urządzenia w czoło lub skroń osoby, której temperaturę chcemy poznać, do uzyskania wyników mila zaledwie kilka sekund.


Sprawia to, że są to sprzęty, które doskonale sprawdzą się na przykład w dużych firmach, które wciąż działają w realiach reżimu sanitarnego. Mając na przykład na hali produkcyjnej kilka pirometrów, można szybko skontrolować temperatury ciała kilkudziesięciu osób, by szybko oszacować, czy ktoś z zespołu nie ma na przykład stanu podgorączkowego lub temperatury.


Z biegiem czasu znaczenie pirometrów docenili też pracownicy służby zdrowia. Po zakazaniu korzystania z tradycyjnych termometrów rtęciowych, w opinii wielu osób, to właśnie termometry bezdotykowe są tymi sprzętami, które zapewnią bardzo dużą precyzję pomiaru.


Szacuje się, że w urządzeniach tego typu deklarowana dokładność pomiaru między 35 a 42 stopni Celsjusza, czyli typowym zakresie temperatur, jakie towarzyszą nam, gdy jesteśmy zdrowi lub chorzy, zakłada do 0,4% błędu pomiarowego. Oznacza to, że dobrej jakości pirometr medyczny nie powinien pomylić się o więcej niż 0,2 stopnia Celsjusza. 


Największy zakres błędu zazwyczaj dotyczy tych niskich temperatur, czyli takich, które mieszczą się w progu od 0 stopni do 32 stopni Celsjusza. W tej sytuacji rozbieżność nie powinna sięgać więcej niż 3,6%. Taki sam zakres błędu można założyć dla temperatur od 44 do 100 stopni. 


Jak wykonać pomiar temperatury pirometrem?


To bardzo proste zadanie, które nie wymaga praktycznie żadnego dodatkowego przygotowania czy szkoleń. Musimy tylko dysponować wiedzą o tym, jaka powinna być odległość między urządzeniem a przedmiotem, którego temperaturę chcemy poznać. 


Jest to tak ważne, ponieważ różne firmy inaczej podchodzą do sugerowanej odległości, z jakiej musi być wykonywany pomiar. Zwykle informacje na ten temat można znaleźć na opakowaniu urządzenia. Gdy znamy już rekomendowany dystans, musimy tylko wycelować pirometr, nacisnąć na spust, a po chwili wynik wyświetli się na ekranie urządzenia. 


To niezwykle proste zadanie. Warto jednak pamiętać o tym, aby w razie wątpliwości powtórzyć pomiar. Urządzenie jest tak dokładne, że bez trudu wychwyci różnice w temperaturze na różnych częściach na przykład dania, jakie piecze się w piekarniku.


Przyjęło się też, by wykonywać pomiar temperatury u człowieka w taki sposób, by przesuwać termometrem bezdotykowym w kierunku od skroni do czoła. Nie jest to wymagana technika pomiarowa, jednak to, jak często się z nią spotykamy, pozwala domniemywać, że warto mierzyć temperaturę i ludzi właśnie w ten sposób. 


Jakie są charakterystyczne błędy pomiarowe cechujące pomiary pirometrem?


Na pewno trzeba wskazać na niestosowanie się do rekomendowanej odległości między urządzeniem a obiektem, którego temperaturę analizujemy. Jeśli będzie ona zbyt mała lub - wręcz przeciwnie - za duża, to otrzymamy wynik, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.


Drugim czynnikiem, który często umyka wielu osobom, jest mierzenie temperatury tylko w jednym punkcie. O ile może to sprawdzić się w przypadku przedmiotów o niedużych gabarytach, o tyle, gdy chcemy dokonać precyzyjnego pomiaru na przykład jakiegoś dużego urządzenia, to warto przeanalizować temperaturę w kilku miejscach, a następnie spróbować obliczyć średnią temperaturę. 


Wiele osób zapomina też o tym, że pirometry, jako urządzenia, które do codziennego działania wykorzystują baterie (zwykle paluszki, choć zdarzają się też urządzenia akumulatorowe), powinny być wyłączane po każdym pomiarze, by jak najbardziej wydłużyć ich czas pracy.


Na szczęście renomowane firmy, jak benetechpoland, już dawno temu wdrożyły do swoich pirometrów system detekcji trybu bezczynności. Jeśli urządzenie nie będzie używane (czyli nie będzie dokonywało pomiarów) na przykład przez 20 sekund od ostatniej analizy temperatury, to przejdzie w tryb uśpienia.

Podsumowanie


Pirometry to bez wątpienia przyszłość wielu branż. Pomagają nam one w wielu segmentach gospodarki. Zarówno tych wyspecjalizowanych, jak i w zadaniach bardzo powszechnych, na przykład w gotowaniu. Wysoka jakość w połączeniu z dobrą ceną i zaskakująco wysoką precyzją pomiaru sprawia, że pirometry widujemy już nie tylko w wybranych segmentach rynku, ale też często spotykamy się z nimi w naszych domach.


Pozytywnym akcentem jest też to, że nie są to urządzenia zbyt drogie. Dobry, certyfikowany pirometr można kupić już za mniej niż sto złotych. Bezdotykowy termometr medyczny, którego deklarowany błąd pomiarowy nie przekracza 0,2 stopnia Celsjusza dla temperatur między 35 a 42 stopniami, to wydatek zbliżony do 90 PLN.