Najnowsze wpisy z bloga

ANEMOMETR - CO TO JEST?

ANEMOMETR - CO TO JEST?

Rodzaje anemometrów

 

Na rynku można odnaleźć między innymi:

 

  •          anemometr czaszowy,
  •          anemometr rotacyjny,
  •          anemometr Robinsona,
  •          anemometr wychyłowy,
  •          anemometr elektryczny,
  •          anemometr ultrasonograficzny.

 

Różnią się one szeregiem założeń konstrukcyjnych, jednak w ostatecznym rozrachunku, zazwyczaj prezentują te same wartości. Na stronach benetechpoland można kupić też specjalistyczne termo-anemometry, które potrafią nawet zmierzyć poziom wilgotności.

 

Jak działa anemometr?

 

Model działania jest zależny od wersji produktu. Najpopularniejsze, a zarazem najtańsze wiatromierze obrotowe posiadają umiejscowione w centralnej części “śmigło”, które pod wpływem wiatru kręci się. W zależności od ilości obrotów, urządzenie szacuje prędkość, z jaką przemieszcza się wybrana substancja gazowa.

 

Anemometry ciśnieniowe bazują na zmianach ciśnienia w specjalnej rurce z cieczą. To bardzo skuteczne, a zarazem niewielkie urządzenia, które wciąż mają spore grono zwolenników. Oczywiście największymi atutami tych sprzętów jest niska cena oraz wysoka precyzja pomiaru.

 

Dla przykładu anemometr Benetech GM8902, który można kupić za nieco ponad 200 złotych, oferuje nawet możliwość łączenia z komputerem, co oczywiście znacznie ułatwia zapis i późniejszy odczyt zgromadzonych danych o przepływie powietrza czy sile wiatru.

 

Takie urządzenia można wykorzystać zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w przemyśle. Sprawdzi się świetnie w mierzeniu temperatury powietrza w układach chłodzenia, wentylacji czy w klimatyzacji przemysłowej, gdzie bardzo ważne jest utrzymanie temperatury na stałym poziomie, na przykład w wielkich centrach danych.

 

Coraz częściej wiatromierze znajdują też zastosowanie w sportach ekstremalnych. Korzystają z nich na przykład fani windsurfingu, a także osoby zajmujące się wspinaczką czy fani burz, którzy uwielbiają analizować wszystkie zjawiska atmosferyczne, jakie zachodzą podczas wyładowań atmosferycznych.

 

Dobre urządzenia tego typu wyróżniają się dużym, czytelnym wyświetlaczem oraz wieloma trybami pomiaru. Zarówno w metrach na sekundę, kilometrach na godzinę, węzłach, jak i w skali Beauforta. Cenioną funkcją jest też tryb konwersji jednostek prędkości i temperatury, a także bogate zaplecze komunikacyjne.