Najnowsze wpisy z bloga

ANEMOMETR - WIATROMIERZ, PRAKTYCZNE PORADY

ANEMOMETR - WIATROMIERZ, PRAKTYCZNE PORADY

Jaki anemometr wybrać? 

Wyróżniamy wiele rodzajów anemometrów, różnią się funkcjami i technologia pomiarów. Najprostsze i jednocześnie najbardziej popularne są anemometry obrotowe tzw. "wiatrakowe". Cechą charakterystyczną dla tego typu urządzeń to "wiatraczki", które wprawione w ruch na skutek wiatru obracają się w ten sposób liczą prędkość przepływu.

Innym, znacznie bardziej zaawansowanym rodzajem wiatromierzy są anemometry typu hot wire. Urządzenia te do odczytu przepływu wykorzystują zmianę odbioru ciepła z płytki podgrzewanej elektrycznie, mierzoną wielkością może być opór elektryczny elementu grzejnego. Zaletą takiego urządzenia jest długa i elastyczna szyjka, która umożliwia umieszczenie sondy pomiarowej w trudno dostępnych i ciasnych otworach. Przykładem takiego urządzenia jest Anemometr Hot Wire Benetech GM8903

Jaki anemometr wybrać? 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze anemometru. Przede wszystkim wiatromierz należy dobierać na podstawie jego zastosowania. Dla przykładu amatorzy, pracujący z urządzeniem na wolnym powietrzy (przykładowo dla posiadaczy dronów) sprawdzą się podstawowe, mobilne urządzenia z serii chociażby GM8908GM16 czy GM816A.

Dla bardziej wymagających, chociażby w branży kominiarskiej, czy do obsługi układów wentylacji i klimatyzacji polecane są Anemometry z serii GM8901 GM8902, które posiadają zewnętrzną - odpinana sondę na długim i elastycznym przewodzie. Rozwiązanie to znacznie ułatwia pracę a same sondy ze względu na dużą średnice wiatraczka są bardziej precyzyjne szczególnie dla niskich prędkości przepływu powietrza.


Anemometry i ich funkcje.

Biorąc pod uwagę same funkcję anemometrów mamy naprawdę szeroki zakres dodatkowych funkcji, w przypadku podstawowych modeli mowa tutaj o funkcjach pomiaru temperatury, czy wskazanie siły wiatru w skali Beauforta. Urządzenia te posiadają też możliwość odczytu maksymalnej, minimalnej i średniej wartości prędkości wiatru.

W przypadku droższych modeli pojawiają się dodatkowe funkcje takie jak pomiar wartości przepływu powietrza w metrach sześciennych w jednostce czasu. Zapis wyników pomiarów na urządzeniu oraz funkcja eksportowania danych do komputera. Dołączone oprogramowanie umożliwia analizę zapisów w formie wygodnych wykresów i diagramów, ponadto dane można zapisać do arkusza kalkulacyjnego w celu dalszej analizy.


Szczegółowe zestawienie pirometrów według rodzaju i funkcji w tabeli