Najnowsze wpisy z bloga

JAK SKALIBROWAĆ WILGOTNOŚCIOMIERZ?

JAK SKALIBROWAĆ WILGOTNOŚCIOMIERZ?

Dlaczego należy kalibrować wilgotnościomierz?


Kluczową rolę odgrywa zapewnienie prawidłowych wskazań pomiarów. To bardzo ważna kwestia, bez której urządzenie nie będzie w stanie dostarczyć nam prawidłowych danych, co może narazić nas na straty. Właśnie dlatego warto odpowiednio kalibrować higrometr.

Jak często należy kalibrować wilgotnościomierz?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Kluczową rolę powinny odgrywać warunki, w jakich pracuje urządzenie. Jeśli te są stabilne, to w pełni wystarczy kalibrować higrometr raz na rok. Niektóre osoby mówią nawet o tym, że w takiej sytuacji wystarczy ponowić proces kalibracji co półtora roku.


Im gorsze warunki pracy urządzenia, tym częściej trzeba je kalibrować. Jeśli warunki pracy są wymagające, to zachodzi szybkie ryzyko degradacji ustawień początkowych. W tej sytuacji proces powinien być ponawiany nawet raz na pół roku.


Widać więc dość jednoznacznie, że nie można udzielić na to pytanie jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Co więcej, jeśli podejrzewamy, że urządzenie się zdekalibrowało, to nie warto czekać. W takiej sytuacji powinniśmy reagować natychmiastowo. Jedną z głównych przesłanek powinny być nagłe zmiany odczytów.


Jak skalibrować wilgotnościomierz?


Najdokładniejsza jest tak zwana metoda solna. Musimy przygotować roztwór soli i umieścić go w czystej szklance. Po chwili dolewamy wody, a następnie do szklanki wkładamy wilgotnościomierz i zamykamy (zatykamy) ją na cztery godziny.


Szacuje się, że najlepsze efekty takiej kalibracji uzyskamy przy temperaturze wynoszącej 20 stopni Celsjusza. Po tym czasie wyjmujemy urządzenie i ustawiamy je tak, by wskaźnik wilgotności wskazywał na 75%. To skuteczna, bardzo precyzyjna metoda.


Jeśli zależy nam na czasie, można wykonać proces kalibracji w inny sposób. Warto jednak pamiętać o tym, że poziom jego dokładności nie jest tak duży, jak metody solnej. Jak się za niego zabrać? Wystarczy owinąć higrometr wilgotną ścierką i pozostawić je tak na około godzinę.


Po tym czasie musimy szybko je wyjąć i ustawić poziom wilgotności na sto procent. Jest to metoda, która dobrze sprawdzi się zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy uzyskać ogólny wskaźnik poziomu wilgotności, gdzie różnica wynosząca kilka procent nie będzie mieć dla nas zbyt dużego znaczenia w praktyce.