Najnowsze wpisy z bloga

CO TO JEST SONOMETR? - WSZYSTKO, CO POWINIENEŚ O NIM WIEDZIEĆ!

CO TO JEST SONOMETR? - WSZYSTKO, CO POWINIENEŚ O NIM WIEDZIEĆ!

‍Sonometr to niezwykle użyteczne narzędzie, o którym wiele osób słyszało, ale nie każdy zna jego profesjonalne zastosowania. Sonometr nazywany jest też potocznie decybelomierzem, lub po prostu miernikiem dźwięku. Jaka jest optymalna cena sonometru? Jak działa sonometr? To tylko niektóre pytania, na które odpowiemy w tym wpisie!

Jak działa sonometr?

Sonometr jest narzędziem, które składa się z dwóch części: mikrofonu, oraz urządzenia pomiarowego, które rejestruje poziom dźwięku. 

 

Istnieje wiele definicji sonometru, jednak najczęściej mówimy o urządzeniu, które analizuje (mierzy) głośność dźwięku. To właśnie w tym aspekcie najczęściej spotykamy się z profesjonalnymi sonometrami, na przykład w naszym sklepie.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie sonometru?

Przede wszystkim należy kupić sonometr, który jest w stanie zmierzyć właściwości próbki. Patrząc nieco szerzej, właściwości, których należy szukać, mogą obejmować: 

 

- Siłę dźwięku i jego natężenie

- Zakres pomiarowy

- Dokładność

- Filtry dołączone do sonometru

 

Po drugie, należy szukać sonometru o dużej dokładności. Wysoka dokładność pozwala określić wysokość hałasu nawet do 1,5 dB. Urządzenie powinno być dobrane odpowiednio pod kątem zakresu pomiarowego. W fabrykach, zakładach przemysłowych - gdzie hałas jest większy - sprawdzi się sonometr o większym zakresie, szczególnie z wysoką wartością końcową. 

Sonometr powinien być wyposażony w filtr A i/lub C. Filtr A wykorzystywany jest do pomiaru dźwięków otoczenia, a filtr C do mierzenia hałasu generowanego przez maszyny.

Jak prawidłowo używać sonometru?

 

Teraz gdy już wiesz, jakich parametrów szukasz w sonometrze, możesz rozważyć jego zakup. Profesjonalne urządzenia znajdziesz w naszym sklepie. 

Używanie sonometru jest bardzo proste. Wystarczy włączyć sonometr i skierować wbudowany mikrofon w odpowiednim kierunku. Warto też zastosować odpowiedni filtr, który usuwa z pomiaru hałasy tła. 

 

Kiedy potrzebujemy sonometru?

Sonometr jest jednym z najbardziej uniwersalnych i przydatnych narzędzi. Można go używać do określania wielu różnych właściwości, ze szczególnym naciskiem na analizowanie siły dźwięku. Idealnie sprawdzi się w miejscach gdzie poziom hałasu jest bardzo wysoki, lub wymagana jest kontrola poziomu dźwięku pracujących maszyn. Informacje rejestrowane przez sonometr są niezwykle przydatne nie tylko w domowym użytku, ale także w fabrykach i innych zakładach produkcyjnych.

Jaka jest optymalna cena sonometru?

Cena sonometru zależy od wielu różnych czynników, ale przede wszystkim od liczby funkcji w sonometrze, a także zakresem pomiarowym i dokładnością pomiaru dźwięku. Dodatkowo na cenę sonometru wpływa zawartość filtrów w zestawie.

 

Przed zakupem warto upewnić się, że wybrane przez nas urządzenie jest dopuszczone do użytkowania na terenie Unii Europejskiej oraz że posiada wszystkie niezbędne certyfikaty (w naszym sklepie, wszystkie sonometry są dopuszczone do użytkowania na terenie Unii Europejskiej). W ten sposób zapewniamy sobie o wiele większą dokładność pomiaru. To atut, którego nie warto bagatelizować!