Najnowsze wpisy z bloga

WIATROMIERZ - BUDOWA, Z CZEGO SKŁADA SIĘ WIATROMIERZ?

WIATROMIERZ - BUDOWA, Z CZEGO SKŁADA SIĘ WIATROMIERZ?

Czym są wiatromierze?


Anemometr lub wiatromierz to urządzenie, które znane jest od wielu setek lat. Pierwsze wzmianki pojawiły się już w starożytności, jednak nowoczesne, w pewnym sensie standaryzowane i budowane według tego samego schematu urządzenia pojawiły się w Europie w XV wieku. 


Jak sama nazwa sugeruje, urządzenie pozwala na zapoznanie się z aktualną prędkością wiatru. To podstawowa funkcja, która nie zmieniła się od setek lat. Zmianom ulegały jedynie metody analizy prędkości strumieni powietrza. Nie oznacza to jednak, że anemometry nie ewoluowały. 


Wraz z digitalizacją naszego stylu życia, sprzęty zostały wyposażone w kilka „funkcji ekstra”. Można tu wskazać na przykład na mierniki wilgotności powietrza i temperatury. 


Co ciekawe, w branżach wyspecjalizowanych funkcjonują też wiatromierze, które potrafią analizować stężenie szkodliwych dla ludzi gazów. Dlaczego to tak ważne? Można tu wskazać na przykład na trwającą właśnie erupcję wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Taki wiatromierz szybko oszacuje, jakie jest stężenie szkodliwych pyłów i z jaką prędkością wieje wiatr, dzięki czemu władze będą mogły szybko reagować i ostrzegać mieszkańców o niebezpieczeństwie. Podobne sytuacje można zresztą mnożyć. 


Jak zbudowany jest anemometr (wiatromierz)?


Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, co wynika z tego, że na rynku funkcjonuje kilka różnych grup produktów tego typu. Wspólnych elementów jest niewiele. Można tu wskazać jedynie na czujnik elektroniczny, rączkę/wysięgnik i ekran LED, gdzie prezentowana jest prędkość wiatru.


Rodzaje wiatromierzy


Sporo zależy od rodzaju urządzenia, o jakim mówimy. Na rynku wciąż można znaleźć te najprostsze konstrukcje, które składają się ze śmigła rotacyjnego. Obraca się ono pod wpływem wiatru, a specjalny, zamontowany na rączce czujnik, na podstawie liczby obrotów wyświetla dane o prędkości wiatru.


Nieco bardziej złożone są anemometry wychyłowe, czyli takie, gdzie zamontowana jest specjalna płytka. W zależności od tego, jak bardzo odegnie się ona od punktu zero (pod wpływem wiatru), tak mocno wieje. To właśnie te urządzenia są obecnie bardzo popularne.


Na rynku funkcjonuje też nisza wiatromierzy ciśnieniowych. Bazują one na analizie zmian ciśnienia w pudełku z cieczą. Im większa zmiana (a więc im mocniej wieje), tym inny wynik pomiaru uzyskujemy. Urządzenia ciśnieniowe szczególnie często spotykane są w przemyśle ciężkim.


Podsumowanie


Anemometr to bez wątpienia urządzenie, o którym mało kto z nas słyszał, a jednocześnie to właśnie dzięki niemu działa sporo urządzeń, z jakich korzystamy na co dzień. Sprawdzi się nie tylko w przemyśle i w ratownictwie wyspecjalizowanym, ale też w meteorologii: zarówno tej amatorskiej, jak i profesjonalnej. Urządzenia tego typu nie są drogie. Na pewno warto w nie inwestować, bo w wielu sytuacjach mogą uchronić nas przed wieloma problemami.