Najnowsze wpisy z bloga

DO CZEGO SŁUŻY WIATROMIERZ?

DO CZEGO SŁUŻY WIATROMIERZ?

Niektóre wiatromierze - na przykład te, które w swojej ofercie posiada benetechpoland - oferują też możliwość pomiaru w wielu różnych jednostkach, a także są w stanie dynamicznie przeprowadzić konwersję wyników na przykład z szybkości wiatru w metrach na sekundę do węzłów, mil na godzinę czy do skali Beauforta.

 

Warto poświęcić też odpowiednio dużo uwagi urządzeniom, które mają jasny, możliwie jak największy wyświetlacz LCD. Jeśli będziemy musieli dokonywać pomiarów w miejscu silnie nasłonecznionym, to na pewno ułatwi to odczytanie wyników oraz późniejsze ich zapisanie.

 

Wiatromierz, jak każde urządzenie elektroniczne, potrzebuje stałego źródła zasilania. Na rynku  można odnaleźć zarówno sprzęty, które mają zasilanie bateryjne, jak i takie, które mają wbudowany akumulator, który raz na jakiś czas trzeba zasilić prądem z sieci.

 

Warto upewnić się, że anemometr posiada tryb automatycznego wyłączenia się lub przejścia w stan uśpienia na przykład po 30 sekundach od zakończenia ostatniego pomiaru. Pomoże to oszczędzać energię, dzięki czemu urządzenie będzie działać przez dłuższy czas.

Jakie są rodzaje wiatromierzy?

Na rynku można odnaleźć między innymi anemometry rotacyjne, tak zwane obrotowe. To podstawowy rodzaj tych urządzeń, jakie są w obrocie handlowym. Posiadają one śmigiełko, które kręci się pod wpływem wiatru. W pewnym uproszczeniu wynik jest więc zależny od tego, ile obrotów ten element wykona w określonym czasie.

Można też kupić wiatromierze wychyłowe. W tego typu sprzętach specjalna płytka odchyla się od pionu pod wpływem wiatru. Na podstawie częstotliwości oraz wielkości tego odchylenia dokonywany jest pomiar. Na uwagę zasługuje też charakterystyczny kształt takich wiatromierzy.

Odrębną kategorią są wiatromierze ciśnieniowe. Bazują one na zmianie ciśnienia w pojemniku z płynem. Wielkość tej zmiany wynika z prędkości wiatru lub ruchu wybranego gazu, co z kolei znajduje swoje przełożenie na ekranie, gdzie prezentowany jest wynik.

Do czego służy wiatromierz?

Jest to urządzenie, które świetnie odnajduje się w wielu różnych sektorach rynku. Oczywiście można wykorzystać je w celach typowo hobbystycznych, na przykład montując w swoim ogrodzie wiatromierz zewnętrzny, który będzie częścią naszej przydomowej stacji meteorologicznej.

 

Urządzenie często wykorzystywane jest, gdy trzeba szybko sprawdzić stopień drożności kanałów wentylacyjnych. Pozwala to stwierdzić, że wiatromierz może posłużyć jako narzędzie pomagające w analizie tego, czy obieg powietrza w bloku jest poprawny. Zwłaszcza w sezonie jesiennym i zimowym, kiedy wzrasta zagrożenie CO2, ma to szczególnie duże znaczenie.

 

Są to sprzęty powszechnie wykorzystywane przy konserwacji klimatyzacji, a także podczas planowania wielkości pomieszczeń, gdzie chcemy na przykład umieścić firmowe serwery, które zawsze muszą mieć zapewnioną stałą, możliwie jak najniższą temperaturę. Anemometr sprawdzi się też w takiej serwerowni podczas kwartalnych przeglądów technicznych układów chłodzących.

 

Jest to cenione urządzenie przez osoby, które fascynują się burzami i wiosną oraz latem podążają za miejscami, gdzie przechodzą właśnie fronty burzowe, by nagrywać je, a także śledzić wszystkie zjawiska, jakie w tym czasie zachodzą w przyrodzie. Przecież to właśnie przed burzą dynamicznie zmienia się zarówno wilgotność powietrza, jak i jego termika czy siła wiatru.