Najnowsze wpisy z bloga

DALMIERZ LASEROWY - JAK MIERZYĆ?

DALMIERZ LASEROWY - JAK MIERZYĆ?

Dalmierz laserowy - co to jest?

Dalmierz to narzędzie służące do laserowego mierzenia odległości. Można śmiało powiedzieć, że jest to bardzo funkcjonalne urządzenie które jest w stanie zastąpić wiele, często nieporęcznych, budowlanych narzędzi np. ręcznej taśmy pomiarowej i kalkulatora. Inne nazwy tego urządzenia, z którymi można się spotkać, to LTM od angielskiego laser target marker, LRF od angielskiego laser rangefinder, a także miernik laserowy, laser do mierzenia odległości, odległościomierz laserowy, laserowy miernik odległości lub dalmierz elektryczny. Dzięki rozbudowanemu oprogramowaniu, na podstawie kilku pomiarów, dalmierze mogą obliczać pole powierzchni oraz objętość. Modele bardziej zaawansowane są w stanie wykorzystać twierdzenie Pitagorasa. Urządzenia są wyposażone w czytelne wyświetlacze, z których można szybko odczytać pomiar. Większość profesjonalnych modeli ma wbudowaną pamięć, dzięki czemu można zapisać kolejne wyniki. To niezwykle przydatna opcja np. podczas zbierania większej ilości danych do wykonania obliczeń lub porównania. Niewątpliwą zaletą dalmierzy jest ich wielkość. Zazwyczaj jest to urządzenie o niewielkich rozmiarach, które bez najmniejszego problemu można schować do kieszeni.

Do czego służy dalmierz laserowy?

Dalmierz laserowy to nic innego jak specjalistyczne urządzenie które służy do określania odległości, mierzenia kątów nachylenia, czy obliczania powierzchni i objętości.  Pomiar laserowy przy użyciu tego urządzenia ma zastosowanie w geodezji, w budownictwie, przy pracach wykończeniowych, ale również w sporcie np. golfie przy uderzeniach na duże dystanse, podczas polowań oraz przez wojsko i policję. Ale nie tylko, ponieważ wszyscy Ci, którzy poszukują w pełni profesjonalnego i precyzyjnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie pomiarów odległościowych, powierzchniowych i wysokościowych z chęcią sięgają po dalmierze laserowe.

Aby lepiej zrozumieć czym jest miernik odległości warto wiedzieć jak działa dalmierz laserowy.

Dalmierz wysyła sygnał laserowy do nabliższego obiektu (punktu pomiarowego). Za wysłanie impulsu świetlnego, a następnie odbiór tego sygnału oraz jego dalszą analizę odpowiada optyczno-elektroniczny układ. Promień laserowy po dotarciu do docelowego punktu odbija się od powierzchni i wraca spowrotem do układu optycznego, dzięki czemu układ elektroniczny rejestruje i zwraca dystans pomiędzy obiektem, a dalmierzem.

Budowa dalmierza laserowego

Dalmierze laserowe mierzą odległość oraz inne parametry przestrzenne dzięki emisji wiązki laserowej. Dzięki temu  oferują szybki i precyzyjny pomiar odległości laserem.

Nowoczesne dalmierze laserowe to przyrządy o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Nawet rozbudowane modele bez trudu powinny zmieścić się w dłoni. Obudowa dalmierza zazwyczaj zrobiona jest z tworzywa sztucznego, czasami zabezpieczonego gumą. Od frontu znajduje się wyświetlacz LCD i przyciski które służą do obsługi dalmierza. Za ich pomocą uruchomimy poszczególne funkcje oraz aktywujemy laser w momencie pomiaru. Wyświetlacz pokazuje aktualnie wybrane funkcje, wyniki ostatnich pomiarów, stan naładowania baterii oraz wyjściową pozycję pomiarową. Na tylnej części obudowy znajduje się komora baterii umieszczona tuż pod ruchomą klapką. Natomiast na górnej krawędzi wkomponowane jest to co najważniejsze czyli miejsce wylotu promienia laserowego. To właśnie za pomocą tego elementu układ scalony kalkuluje zmierzone odległości i wyświetla cyfry na wyświetlaczu.

Sposoby mierzenia dalmierzem laserowym

Nawet jeśli kupisz najlepszy dalmierz i tak musisz wiedzieć jak mierzyć dalmierzem laserowym i pamiętać o właściwej technice wykonywania pomiarów. Wszystko sprowadza się do ustawienia urządzenia w taki sposób, aby promień światła padał prostopadle na punkt odniesienia, co nie zawsze jest proste. Laserowe mierzenie odległości można przeprowadzić na różne sposoby, wybierając odpowiedni punkt odniesienia:

 • pomiar dalmierzem od frontu urządzenia,
 • pomiar dalmierzem od tyłu urządzenia,
 • pomiar dalmierzem od środka urządzenia.

Dobór odpowiedniego punktu odniesienia dalmierzem laserowym to indywidualny wybór. Schemat obrazuje wszystkie 3 warianty pomiaru.

Oprócz wyboru odpowiedniego punktu odniesienia do pomiarów wykorzystuje się również Twierdzenie Pitagorasa i inne reguły matematyczne.


Najważniejsze funkcje pomiarów dalmierzem laserowym:

 • Pomiar odległości w sposób ciągły,
 • Pomiar pola powierzchni,
 • Pomiar objętości,
 • Pomiar przyprostokątnych,
 • Pomiary wykorzystujące twierdzenie Pitagorasa
 • Pomiar odcinka,
 • Pomiar kąta,
 • Pomiar odchylenia od poziomu,
 • Pomiar odchylenia od pionu,
 • Funkcja dodawania/odejmowania wartości.

Nawet jeśli kupisz najlepszy najlepszy miernik i tak musisz wiedzieć jak mierzyć dalmierzem laserowym i pamiętać o właściwej technice wykonywania pomiarów. 

 • Żeby rozpocząć laserowy pomiar odległości musisz wybrać jednostkę pomiaru  (mogą to być metry, stopy lub cale), za pomocą których dalmierz będzie przeliczał wyniki.
 • Następnie nakieruj plamkę lasera na cel i naciśnij przycisk aktywacji lasera. Zmierzona odległość zobaczysz w głównej linii wyświetlacza.
 • Jeżeli chcesz aby dalmierz wyliczył powierzchnię, przełącz go w tryb pomiaru powierzchni i nakieruj plamkę lasera na pierwszy cel np. ściana, po czym naciśnij przycisk pomiaru. Kolejnym krokiem jest nakierowanie wiązki na drugi cel (ściana prostopadła) i ponownie naciśnięcie przycisk pomiaru. W linii głównej wyświetli się powierzchnia w m2 natomiast w kolejnych liniach długości poszczególnych ścian.
 • Kiedy chcesz zmierzyć kubaturę pomieszczenia wprowadź dalmierz w tryb pomiaru kubatury. Nakieruj laser i zmierz kolejno pierwszą ścianę, ścianę prostopadłą oraz wysokość od podłogi do sufitu. Dalmierz automatycznie obliczy pojemność pomieszczenia. W linii głównej zostanie wyświetli się kubatura w m3 natomiast w kolejnych liniach długości poszczególnych ścian oraz wysokość.

 


Pamiętaj

Nagłe przejście z chłodu do ciepłego pomieszczenia może wpłynąć na prawidłowość uzyskiwanych wyników. Dlatego nie używaj zbyt szybko dalmierza po zmianie temperatury otoczenia

Najważniejsze jest żeby ustawić dalmierz stabilnie – warto użyć do tego statywu. Pomiar odległości laserem wykonywany „z ręki” jest na pewno dużo mniej precyzyjny niż ten z użyciem statywu. Dlatego jeśli zależy Ci na dokładnych pomiarach z dużych odległości  powinieneś zaopatrzyć się w statyw.

Do ustalenia właściwego położenia może przydać się poziomica, na szczęcie wiele dalmierzy laserowych ma funkcje poziomicy. Można też wspomagać się laserowymi poziomicami, ale nie jest to układ idealny ze względu na możliwość nałożenia błędów obu urządzeń.

Dalmierz laserow wyposażony w celownik przyda się przy pomiarach na większa odległość dają one możliwość precyzyjnego ustawienia wiązki, więc jeśli pracujesz sam jest to dużym ułatwieniem.

Jeśli nie masz punktu odniesienia lub jest on zbyt mały czy ma niekorzystny kształt, należy zaopatrzyć się w dodatkowe „tarczki” które umożliwia dokonanie pomiaru.

W czasie dokonywania pomiaru odległości dalmierzem nie należy dodatkowo dotykać urządzenia, aby nie zaburzyć precyzyjnego ustawienia.