Najnowsze wpisy z bloga

JAKI DALMIERZ LASEROWY WYBRAĆ?

JAKI DALMIERZ LASEROWY WYBRAĆ?

Podstawą działania dalmierza laserowego jest emisja wiązki laserowej. W pewnym uproszczeniu odbija się ona od płaszczyzny, jaką mierzymy i powraca do urządzenia. Na podstawie czasu, jaki minął między wysłaniem wiązki a jej odbiorem, określana jest niezwykle precyzyjna odległość między punktem A i B.

 

Istnieją też wyspecjalizowane dalmierze interferometryczne oraz urządzenia, które są wykorzystywane na przykład w wojsku, jednak ich stopień zaawansowania znacznie wykracza ponad to, co oferują tradycyjne urządzenia, jakie są przeznaczone na przykład dla budowlańców.

 

Główna różnica polega na zasięgu. Podstawowe sprzęty tego typu działają na dystansie 40-60 metrów. Można też kupić dalmierze laserowe, które zapewnią wiarygodny pomiar nawet na odcinku 100 metrów. Stosowane w wojsku odległościomierze potrafią podać precyzyjny pomiar z dystansu zbliżonego nawet do 20 kilometrów.

 

Jak używać dalmierza laserowego?

 

Jest to niezwykle proste zadanie. Co ważne, oznacza ono wiele oszczędności dla firmy, która zdecyduje się na inwestycję w ten sprzęt. Na pierwszym miejscu trzeba oczywiście wskazać oszczędność czasu. Dalmierz niemal zawsze szybciej poinformuje nas o odległości od punktu docelowego niż tradycyjny pomiar. Co ważne, do jego obsługi w pełni wystarczy jedna osoba, oszczędzamy więc zasoby ludzkie, które można przydzielić do innych zadań.

 

Wystarczy, że ustawimy się w punkcie początkowym. Kolejnym krokiem jest oczywiście uruchomienie urządzenia oraz wycelowanie go w miejsce, z którego chcemy zmierzyć odległość. Następnie - w zależności od wersji produktu - zatwierdzamy tylko nasz wybór i po ułamku sekundy otrzymujemy wynik.

 

Warto wiedzieć o tym, że producenci oferują nam wiele udogodnień, pośród których można wskazać na dynamiczne przeliczanie odległości na różne jednostki: od wartości metrycznych (milimetry, centymetry, metry) po cale i stopy.

 

Wybrane sprzęty potrafią nawet samodzielnie podać kąt, pod jakim dokonany był pomiar względem płaszczyzny. Często pojawia się też dodatkowe udogodnienie, jakim jest pomiar długości na podstawie twierdzenia Pitagorasa.

 

Po zakończeniu pomiaru mamy możliwość samodzielnego zapisania wyniku na kartce lub na telefonie komórkowym, lub zapisania go w pamięci urządzenia. Nawet podstawowe produkty, które kosztują mniej niż 200 złotych, zwykle mają pamięć podręczną, która bez trudu pozwoli na przechowanie 20 rekordów. Warto jednak wcześniej zapoznać się z instrukcją obsługi, by nie musieć potem powtarzać wielu pomiarów.

 

Jaki dalmierz laserowy wybrać?

 

Warto rozpocząć od tego, że nie jest to świetny wybór tylko dla firm budowlanych. Urządzenia tego typu z powodzeniem odnajdują się też w rolnictwie, leśnictwie, strzelectwie, a także w pracach geodezyjnych. Z powodzeniem korzystają z nich także fani militariów, na przykład grupy specjalizujące się w ASG.

 

Na pewno warto wybrać urządzenie, które oferuje wiele dodatkowych funkcji. W tym gronie szczególnie wyróżnia się tryb automatycznego dodawania i odejmowania odległości względem siebie. Zamiast dokonywać wielu pomiarów, możemy szybko odjąć interesującą nas odległość i w ten sposób uzyskać wynik.

 

Mimo tego, że dalmierze laserowe to sprzęty cechujące się bardzo wysokim poziomem niezawodności, to powinniśmy pamiętać o tym, że urządzenia radzą sobie nieco gorzej w pomieszczeniach zawilgoconych. Tutaj do wyniku, jaki wyświetla się na ekranie, trzeba podejść z pewnym dystansem.

 

Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i uzbrajają swoje dalmierze w tak zwany tryb ostrzegawczy. Jak on działa w praktyce? Jeśli oprogramowanie urządzenia uzna, że zachodzi ryzyko niedokładnego pomiaru, wyświetli odpowiednią informację na ekranie i zasugeruje nam pomiar kontrolny.

 

Warto pamiętać też o tym, że w takiej sytuacji, gdy zachodzi ryzyko uzyskania wyniku niezgodnego ze stanem faktycznym, dobre urządzenia nie dość, że informują nas o możliwości wystąpienia błędu, to jeszcze samoczynnie w czasie kilku sekund dokonują dodatkowych kilkunastu pomiarów i wyciągają z nich średnią, która jest możliwie najbliższa rzeczywistości.

 

Cenionym trybem jest też wskazanie kąta, pod jakim dokonano pomiaru. Na pewno warto poświęcić też odpowiednio dużo uwagi awaryjnemu wyłącznikowi urządzenia. Jeśli dalmierz nie wykryje aktywności przez 30 sekund, to powinien się wyłączyć lub przejść w stan uśpienia. Pomaga to zwiększyć żywotność urządzenia na jednym cyklu ładowania akumulatora lub na bateriach - w zależności od tego, jak zasilany jest nasz odległościomierz laserowy.

 

Najlepsze urządzenia tego typu zapewniają też komunikację bezprzewodową zgodną ze standardem Bluetooth. To niezwykle cenione udogodnienie, bo pozwala na szybkie sparowanie dalmierza z naszym laptopem lub smartfonem.

 

Co dzięki temu osiągniemy? Możemy tak skonfigurować sprzęt, by każdy wygenerowany pomiar zapisywał się nie tylko w pamięci podręcznej urządzenia, ale i na komputerze w pliku. Zaoszczędzi nam to sporo czasu, a jednocześnie zyskamy możliwość szybkiego eksportu takich danych na przykład do e-maila lub firmowej chmury danych, gdzie będą mieli do nich wgląd inni pracownicy firmy - na przykład architekci czy projektanci wnętrz.

 

Jak dbać o dalmierz laserowy?

 

Mimo tego, że urządzenia świetnie odnajdują się nawet w trudnych warunkach na budowie, to warto pamiętać o tym, że - jak każde narzędzie - mogą one ulec awarii lub postępującej degradacji. Najsłabszym ogniwem jest tutaj oczywiście moduł lasera i to właśnie o niego trzeba szczególnie dbać.

 

Jest to element, który z zasady jest bardzo podatny na wstrząsy, a także na wilgoć czy pył. Oczywiście można kupić dalmierz, który spełnia rygorystyczne standardy, jednak to także nie zwalnia nas z troski o urządzenie. Dla bezpieczeństwa o wiele pewniej będzie trzymać je z dala od szkodliwych warunków. Najlepiej, jeśli wyrobimy sobie nawyk chowania go do etui ochronnego po zakończeniu każdego pomiaru.

 

Warto też wyposażyć się w miękką, aksamitną ściereczkę, bardzo podobną do tej, której używa się do czyszczenia szkieł w okularach. Nawyk, który powinni wyrobić sobie posiadacze dalmierza laserowego, to systematyczne przecieranie taką ścierką jego optyki.

 

Pamiętajmy też o tym, że laser potrzebuje nieco czasu, by zaadoptować się do pracy w odmiennych warunkach atmosferycznych. Jeśli przyszliśmy z dworu, gdzie było ciepło, a pomiar ma być dokonywany na przykład w piwnicy czy wychłodzonej serwerowni, to urządzenie potrzebuje kilku chwil na adaptację.

 

Jeśli nie damy mu tego czasu, wynik, jaki uzyskamy, może odbiegać od realnej odległości, jaka występuje między punktem A i B. Zawsze warto mieć też ze sobą kabel do ładowarki lub zapasowe baterie. W sposób znaczący eliminuje to problemy związane ze zbyt słabym źródłem zasilania. Pamiętajmy też, że dalmierze - tak samo, jak wiele innych sprzętów budowlanych i remontowych - nie powinny być narażone na długotrwałą ekspozycję na promienie słoneczne.