Najnowsze wpisy z bloga

WILGOTNOŚCIOMIERZE - RODZAJE I CECHY

WILGOTNOŚCIOMIERZE - RODZAJE I CECHY

Jaki miernik wilgotności wybrać? 

Przy zakupie wilgotnościomierza należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to jaki rodzaj materiałów będziemy mierzyć. Następnie wybrać odpowiedni typ wilgotnościomierza:

  • szpilkowy (z długą lub krótką sondą pomiarową) najbardziej powszechny, 
  • indukcyjny (bezinwazyjny) przydatny w przypadku pomiaru wilgotności w drewnie, którego nie chcemy naruszyć, pomiar odbywa się na zasadzie indukcji, wystarczy przyłożyć próbkę do wilgotnościomierza, aby odczytać zawartość wody w próbce.


Wilgotnościomierze i ich funkcje.

Główną cechą jak sama nazwa wskazuje jest pomiar zawartości wilgoci w materiałach. Dla bardziej precyzyjnych pomiarów każde z urządzeń wyposażone zostało w grupy pomiarowe. Grupa pomiarowa to nic innego jak rodzaj materiału czy gatunek drewna. Odpowiednio dobrana grupa pozwala zniwelować błąd pomiaru do minimum. Podświetlany wyświetlacz, wskaźnik poziomu baterii, szybki i łatwy pomiar oraz mobilność to kolejne zalety wilgotnościomierzy. 

Niegdyś do pomiaru stosowano metodę suszarkowo - wagową. Metoda ta polega na zważeniu próbki przed suszeniem i po wysuszeniu w suszarce elektrycznej - laboratoryjnej. Następnie porównuje się wagę przed i po wysuszeniu i podstawia do wzoru, w ten sposób wyliczając wilgotność próbki przed wysuszeniem. 

Metoda ta jest długotrwała i czasochłonna, wilgotnościomierze znacznie skracają proces pomiaru, usprawniają go i pozwalają na szybkie zbadanie wielu różnych próbek.


Szczegółowe zestawienie wilgotnościomierzy według rodzaju i funkcji w tabeli