Najnowsze wpisy z bloga

PIROMETR A KAMERA TERMOWIZYJNA - JAKIE SĄ RÓŻNICE?

PIROMETR A KAMERA TERMOWIZYJNA - JAKIE SĄ RÓŻNICE?

Kamera termowizyjna a pirometr: zasady działania

Warto rozpocząć od cech wspólnych obu sprzętów, bo te odgrywają tu bardzo dużą rolę. Powinniśmy pamiętać o tym, że oba urządzenia korzystają z zasad promieniowania cieplnego. Schemat jest niezwykle prosty, jednak na pewno warto poświęcić mu kilka zdań.

Każde ciało ma swoją określoną temperaturę, jaką można wyrazić na przykład w stopniach Celsjusza. Temperaturę ma zarówno gorący kubek z kawą, jak i obudowa komputera, który działał przez pewien czas. Podobne przykłady można mnożyć.

Kamerę termowizyjną oraz pirometr wykorzystujemy, by poznać tę wartość. Musimy tylko wycelować w konkretny obiekt, by szybko poznać jego temperaturę. To niezwykle użyteczne rozwiązanie, które sprawdza się w wielu segmentach rynku.

Zasięg działania kamery termowizyjnej a pirometru

Wiele zależy od tego, jakiej jakości urządzenie kupimy. Jeśli zdecydujemy się na przykład na pirometr od firmy Benetech Polandktóra słynie z tego, że stawia na najwyższą jakość podzespołów, to takie urządzenie na pewno będzie w stanie zapewnić nam odpowiedni dystans pomiaru.

Mimo wszystko dominująca zasada jest tutaj bardzo prosta: jeśli chcemy używać pirometru, to ten doskonale sprawdzi się raczej na krótszych dystansach. Jego wzorcowym modelem zastosowania będzie więc na przykład pomiar temperatury żywności, jaką właśnie gotujemy.

Pirometry są niezwykle często spotykane na przykład na stacjach paliw, kiedy pracownik obsługi chcę sprawdzić, czy może już wydać na przykład hotdoga, upewniając się tym samym, że ten spełnia wszystkie niezbędne wytyczne, jakie narzuca tutaj stacja paliw. 

Pirometr bardzo dobrze radzi sobie też w branży medycznej. W tej sytuacji mówimy wprawdzie o tak zwanym bezdotykowym termometrze medycznym, jednak co do zasady, jest to po prostu pirometr, który spełnia określone atesty, dzięki czemu można nim mierzyć temperaturę ludzkiego ciała.

Kamera termowizyjna sprawdza się lepiej na dłuższych dystansach, co wynika z nieco bardziej zaawansowanej konstrukcji optyki. W praktyce oznacza to, że kamera termowizyjna sprawdzi się wszędzie tam, gdzie tradycyjny pirometr nie daje już sobie rady, na przykład ze względu na odległość.

Kamera termowizyjna jest lepiej przystosowana do pracy w zaawansowanych sektorach rynku, na przykład w przemyśle. Z roku na rok powstaje też coraz więcej kamer, gdzie analizowana jest większa liczba zmiennych, nie tylko samej temperatury danego obiektu.

Punktowy pomiar temperatury

Oba te sprzęty doskonale radzą sobie z tym elementem pracy. Każde ciało ma swoją określoną temperaturę, jednak ta nie jest stała dla całego obszaru tego ciała. Inną temperaturę może mieć na przykład ta część blachy z ciastem, która jest głębiej w piekarniku, a inną ta, która jest zaraz przy szybie żaroodpornej. 

Punktowy pomiar temperatury wskazuje nam zawsze parametry danego ciała tylko z tego miejsca, gdzie „wycelujemy” pirometrem lub kamerą termowizyjną. Jeśli chcemy poznać uśrednioną wartość temperatury, o wiele lepszym wyborem jest wykonanie kilku pomiarów i szybkie wyciągnięcie średniej arytmetycznej. 

To prosty i skuteczny sposób, by szybko upewnić się, że temperatura wybranego przedmiotu ma określoną wartość. Po stronie ciekawostek warto odnotować też, że punktowy pomiar temperatury dotyczy też ludzi. Jeśli korzystamy z termometru bezdotykowego, to czasem lepiej jest wykonać dwa lub trzy pomiary. 

Za przykład można tu podać pomiar temperatury ciała u osoby po wysiłku fizycznym. Może zdarzyć się, że wynik będzie zawyżony. Właśnie dlatego czasem lepiej dać takiej osobie kilka chwil, by odpoczęła, a następnie ponówmy pomiar. 

Współczynnik emisyjności: czy ma znaczenie? Jakie są różnice?

Warto rozpocząć od tego, czym tak naprawdę jest współczynnik emisyjności. W pewnym uproszczeniu jest to potencjał wybranego ciała (przedmiotu) do oddawania promieniowania. Czy pomiar tej wartości ma duże znaczenie, zarówno, gdy mowa o pirometrze, jak i w przypadku kamery termowizyjnej?

To zależy od naszych oczekiwań. Zawsze powinniśmy jednak pamiętać o tym, że wielkość współczynnika emisyjności nie ma takiej samej stałej. Zależy ona od wybranych przedmiotów. W praktyce oznacza to, że pirometr lub kamera termowizyjna powinny dawać możliwość wyboru stopnia emisyjności, a także ich samodzielnego ustanowienia lub edycji.

Zastosowanie kamery termowizyjnej a pirometru

Kamera termowizyjna doskonale sprawdzi się w wielu różnych sektorach gospodarki. Co warto podkreślić, skorzystają z niej zarówno firmy, których głównym celem jest działanie o charakterze komercyjnym, czyli na przykład duże fabryki, ale i takie jednostki, jak Straż Pożarna.

Strażacy z powodzeniem używają kamer termowizyjnych, by lokalizować osoby, co do których zachodzi podejrzenie o to, że na przykład pod gruzami budynku mogą znajdować się poszkodowani, którzy wciąż żyją. Termowizja sprawdza się też przy modelach, które szacują prawdopodobieństwo wystąpienia pożarów w bliskiej przyszłości.

Kiedyś kluczową rolę odgrywała tak zwana suchość ściółki. Dzięki termowizji odpowiednie służby zyskały nowe, bardzo precyzyjne narzędzie, które także daje szeroki obraz tego, czy w danym miejscu w bliskiej przyszłości może wystąpić pożar.

Kolejne nisze, to mechanika pojazdów. Jeśli zachodzą podejrzenia, że wybrany element silnika zagrzewa się zbyt mocno (lub wręcz przeciwnie, nie nagrzewa się), to termowizja da nam dokładny obraz tego, co dokładnie dzieje się w silniku pojazdu.

Dla kontrastu pirometr świetnie sprawdzi się na przykład w szeroko rozumianej gastronomii. Jeśli chcemy poznać dokładną temperaturę wody, to w praktyce nie ma lepszego i szybszego sposobu. Tak samo, gdy na przykład pieczemy ciasto czy pieczeń. Podobne zastosowania można mnożyć. Raz jeszcze należy wskazać na zastosowanie specjalnej wersji pirometru, jaką jest termometr bezdotykowy, w branży medycznej. 

Podsumowanie

Jest sporo różnic między tymi urządzeniami. To fakt, który trudno zanegować pomimo tego, że schemat działania obu sprzętów — przynajmniej na pierwszy rzut oka — jest niezwykle podobny. Warto jednak wskazać na to, że grupa docelowa dla obu tych akcesoriów jest zupełnie inna.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że to kamera termowizyjna jest przeznaczona dla profesjonalistów. Jeśli naszym zawodem jest na przykład gotowanie, to wcale nie potrzebujemy kamery termowizyjnej, a wystarczy nam dobrej jakości pirometr. 

Z drugiej strony, warto zwrócić uwagę na nieco większą liczbę branż, gdzie kamera termowizyjna sprawdzi się bardzo dobrze. Pokazuje to dość jednoznacznie, by przed podjęciem decyzji zakupowej na poważnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcemy korzystać z tego urządzenia.